birgün

22° AÇIK

Nebati'den fahiş artışlarla ilgili açıklama: Gayrimenkul sektöründe gereken neyse yapacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gayrimenkul sektöründe fahiş fiyat artışlarına yönelik kapsamlı bir çalışma başlatıldığını açıkladı. Bakan Nebati, "Gayrimenkul sektöründeki olağan dışı fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, konuyu mercek altına aldık. Gereken neyse yapıyoruz, yapacağız" dedi.

EKONOMİ 13.08.2022 10:48
Nebati'den fahiş artışlarla ilgili açıklama: Gayrimenkul sektöründe gereken neyse yapacağız Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Hazine ve Maliye Bakanlı Nureddin Nebati, fahiş kira artışlarıyla ilgili açıklama yaparak bakanlığın çalışma başlattığını duyurdu. Nebati, mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verilerinin incelendiğini, analiz ve değerlendirme çalışmalarının yürütüldüğünü bildirdi.

İHA'nın haberine göre, bakanlığın yaptığı açıklamada konuya ilişkin çalışmalar şöyle belirtildi:

Emlak ilan siteleri vasıtasıyla gayrimenkul sektöründe fiyat artışı ve enflasyona sebep olan etkenler belirleniyor. Suni fiyat artışı yaparak arz talep dengesini bozan, enflasyona sebep vererek piyasayı olumsuz etkileyen, konut satışında elde ettiği geliri doğru beyan etmeyen kişiler ve firmalar tespit ediliyor. Enflasyonist ortam oluşturan ve vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında gerekli işlem başlatılması için ilgili kurumlara bilgiler iletiliyor.

Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve ülke çapında gayrimenkul ilanı veren emlakçılara yönelik yürütülen risk analizi ile birlikte yapılan tespitler sonucu saha denetimlerine de başlanıldı. Çalışmalar neticesinde, emlak piyasasında spekülasyon oluşturan, konut satışlarından elde ettiği gelirini beyan dışı bırakan veya eksik beyanda bulunan, başta tapu harcı olmak üzere vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen şahıs ve firmaların tespiti de gerçekleştirildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol