birgün

20° AÇIK

Nebati'nin itirafı tepki çekti: "Bu sistemden dar gelirliler hariç firmalar, ihracatçılar kâr ediyor"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin "Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor" ifadeleri tepki çekti. HDP'li Garo Paylan, "Bakan Nebati utanmadan, çarkların dar gelirliler hariç yalnızca patronlar için döndüğünü itiraf etmiş. Yazıklar olsun!" dedi. CHP'li Burhanettin Bulut ise, "Sistemin özeti: Yoksul daha yoksul, zengin daha zengin" ifadelerini kullandı. Sözleri tepki çeken Nebati, yeni bir açıklama yaparak, "Gelir seviyesi düşük vatandaşlarımızın alım gücünü korumak için yoğun çaba sarf ediyoruz" diye konuştu.

EKONOMİ 06.06.2022 12:39
Nebati'nin itirafı tepki çekti: "Bu sistemden dar gelirliler hariç firmalar, ihracatçılar kâr ediyor" Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin "Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor" sözlerine muhalefet tepki gösterdi. Yapılan açıklamalarda, Nebati'nin bahsettiği sistemin yoksulu daha yoksul, zengini daha zengin yaptığı vurgulandı.

Nureddin Nebati, AKP’nin 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı sunumda bir sunum yaptı.

Hürriyet'ten Abdulkadir Selvi'nin aktardığına göre Nebati, sunumunda, "Dövizi düşürmek için yüksek faiz artışı yapabilirdik. Ama o zaman üretim bundan olumsuz etkilenirdi. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O zaman üretim dururdu. Kur korumalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik" dedi.

Nebati açıklamasında, "Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor" ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanıi şöyle devam etti: "Büyümeyi tercih ettiğimiz için büyüme rakamları iyi geliyor, büyüme istihdama da olumlu olarak yansıyor. Ama biz dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik gelirlerini arttırıcı düzenlemeler yapıyoruz. Böylece onları enflasyonun karşısında korumaya çalışıyoruz."

AÇIKLAMALARI TEPKİ ÇEKTİ

Nebati'nin "Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor" ifadesi tepki çekti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, sosyal medya paylaşımında Nebati'nin sözlerini aktararak, "Yani zengini daha zengin yapmak için fakiri enflasyona ezdiriyoruz diyor. Erdoğan politikaları, zenginin faizini, fakire açlıkla ödetiyor!" ifadelerini kullandı.

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, "Bakan Nebati utanmadan, çarkların DAR GELİRLİLER HARİÇ yalnızca patronlar için döndüğünü itiraf etmiş. Yazıklar olsun!" diyerek tepki gösterdi.

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan ise, "Sn.Nebati itirafta bulunmuş. Yeni ekonomik model; -Yüksek enflasyonla, -Pul olmuş TL ile, -Adaletsiz gelir bölüşümüyle, - KKM gibi vahşi bir servet transferiyle, Zengini daha zengin fakiri daha fakir yaptı! Ak Parti kimsesizlerin kimsesi olmaktan zenginlerin iktidarına dönüştü!" değerlendirmesini yaptı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ise paylaşımında şunları kaydetti: "Nebati: Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. "Sistemin özeti: Yoksul daha yoksul, zengin daha zengin..."

SÖZLERİNİ AÇIKLAMAYA ÇALIŞTI

Dar gelirliler ile ilgili açıklaması tepki çeken Nebati, yeni bir açıklamada bulundu.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Nebati, şunları söyledi:

"Ekonomi politikalarımızın esası; yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı büyümeyi sağlamak, yüksek katma değerli üretimi teşvik ederek ürettikçe büyümek ve büyümenin getirilerini toplumun tüm kesimlerine yansıtmaktır.

Ekonomi politikalarımızın tasarlanma aşamasında asla göz ardı etmediğimiz temel konulardan biri de dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın gelir düzeyini artırmak, refah seviyesini yükseltmek ve bu doğrultuda gerekli uygulamalarla tedbirleri ivedi bir şekilde hayata geçirmektir.

Bu kapsamda, dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızı korumak amacıyla sosyal desteklerden vergi indirimlerine, tarımsal desteklerden enerji sübvansiyonlarına kadar gerekli tüm tedbirleri alarak vatandaşlarımızın gelir düzeyini ve refah seviyesini korumayı önceliklendirdik.

Uyguladığımız politikalar ile artan enflasyon karşısında özellikle gelir seviyesi düşük vatandaşlarımızın alım gücünü korumak için yoğun çaba sarf ediyoruz.

Bundan sonraki süreçte de yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı sürdürülebilir büyümeyi sağlayarak toplumsal refahı artıracak, emeğin ve alın terinin ne kadar değerli olduğunun bilinci ile vatandaşlarımızın gelirlerini artırıcı tüm tedbirleri hayata geçireceğiz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun