Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, politika faizinin 150 baz puan düşürülmesinin ardından açıklama yaptı. Nebati, "Önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin de benzer biçimde tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz" dedi.

Nebati: Piyasa faizlerinin de tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Merkez Bankası'nın politika faizini 150 baz puan daha düşürerek yüzde 9 seviyesine çekmesinin ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Politika faizinin 2 yıl aradan sonra tek haneye gerilediğini vurgulayan Nebati, 'politika-kredi faizinin kademeli bir biçimde kapandığını' ifade etti.

Nebati, "Önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin de benzer biçimde tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Nebati açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon ve perspektif doğrultusunda ülkemizin gerçekleriyle uyumlu biçimde şekillenen ekonomi politikaları sayesinde politika faizi 2 yıl aradan sonra tekrar tek haneye gerilemiştir. Türkiye Ekonomi Modelimiz kapsamında uygulamaya aldığımız politikaların ve yakın dönemde kurumlarımızın koordineli bir şekilde almış olduğu tedbirlerin katkısıyla politika-kredi faizi makası kademeli biçimde kapanıyor. Bu sayede önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin de benzer biçimde tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz. Böylece, tüm dünyada resesyon endişelerinin arttığı bir dönemde Türkiye ekonomisi yoluna güçlü bir şekilde devam edecek; Türkiye ekonomisi Model’in sacayakları üzerinde yükselmesini sürdürecektir"

POLİTİKA FAİZİ 2 YILIN ARDINDAN TEK HANEYE DÜŞTÜ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizini 150 baz puan indirerek yüzde 9 seviyesine çekti. Buna göre faiz, 2020'den bu yana ilk kez tek haneye düşmüş oldu.

Mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendiren kurul, faiz indirim döngüsünü sonlandırılmasına karar verdi. Karar metninde, "Kurul, mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendirmiş, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir" ifadelerine yer verildi.