birgün

28° AÇIK

ÇEVRE 08.06.2021 10:02

Nedeni belirsiz yangınlarda büyük artış

Türkiye Ormancılar Derneği, yaz sezonunda artan orman yangınlarına karşı uyardı. Son 10 yıllık süreçte yaşanan nedeni belirsiz yangın oranının yüzde 30 seviyesinden yüzde 47'ye çıktığına dikkat çekildi.

Nedeni belirsiz yangınlarda büyük artış

Türkiye Ormancılar Derneği yaptığı açıklamada iklim krizinin orman yangınlarının sayısını artırdığı bildirildi. Açıklamada Orman Genel Müdürlüğü'nün verilerinden yola çıkarak hazırlanan tabloda dikkat çeken artışlar gözlendi.

Yıllara göre ortalama yangın sayısının hızla yükseldiğine dikkat çekilen açıklamada "2011-2020 arasında yılda ortalama 2 bin 631 yangın çıkarken 2020'de bu sayı 3 bin 39'a çıktı.


2011-2020 yılları verilerine göre yangınların çıkış nedenleri değerlendirildiğinde ise yüzde 31’inin ihmal ve dikkatsizlik kaynaklı olduğu belirtildi. Son bir yılda da bu ihmal ve dikkatsizliğe dayalı yangınlarda artış yaşandığı kaydedildi. Ülke genelinde artan orman yangınlarıyla adeta tehlike çanları çalıyor. Açıklamada orman yangınlarına karşı şu önerilerde bulunuldu:

Büyük yangın organizasyonunda görülen idari ve teknik hataların kriz yönetimi, haberleşme, yangınla mücadele vb. en aza indirilmesini sağlayacak sürekli eğitim uygulanmalı.

Orman muhafaza memuru sayısı azalıyor. Buna karşı ara personel ihtiyacı acilen giderilmeli.

Yangınların çıkmaması için alınan önlemler hem daha ekonomik, hem daha tehlikesiz hem de sorunun doğrudan çözümünde daha etkili. Bu nedenle konuya ilişkin eğitime önem artırılmalı.

Ormanlarını sahiplenmiş kitlelerin ekosisteme, dolayısı ile orman yangınlarına yaklaşımı farklı olacağı için bölge halkına çevre bilinci için bilgilendirme yapılması.

Korunan alanlar ile insan hareketlerinin yoğun olduğu alanlarda ivedilikle “Tahliye planlarının” hazırlanması gerekliliği

Yangınların sıkça yaşandığı köyler için uygulanabilir ve sürdürülebilir özel bir “Yangın Eylem Planının” hazırlanması

İş Kanunu'nda yapılacak düzenlemeler ile orman yangınları personelinin fiili çalışmalarının İş Kanunu ile uyumlu hale getirilmesi, sosyal haklarının korunması, mesleki barışın sağlanması.

Son 10 yılda en çok ormanlık alanın yandığı kentler (hektar )

İzmir: 1.496

Maraş: 1.389

Antalya: 862

***

Nedeni belirsiz yangınlar artıyor

%31 - İhmal ve dikkatsizlik

%6 - Kasıt

%5 - Kaza

%47’sinin nedeni belirsiz

***

Son 10 yılda en çok yangın çıkan kentler ve sayısı

321 - Muğla

276 - İzmir

230- Antalya

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol