birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

YAŞAM 07.09.2019 11:49

Nemrut Krater Gölü'nde ayı yavruları geziyor

Nemrut Krater Gölü'nde ayı yavruları geziyor

Bitlis'in Tatvan ilçesinde dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olma özelliğine sahip Nemrut Krater Gölü'ndeki boz ayı yavruları, ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi kapsamında Tatvan ilçesinde 2 bin 250 rakımdaki Nemrut Krater Gölü, doğal güzelliklerinin yanı sıra sıcak ve soğuk gölleri, buz mağarası, buhar bacası, kuş ve biyolojik türleri ile zengin florasında birçok canlıya ev sahipliği yapıyor.

Krater gölünün yemyeşil doğasında kendilerine yaşam alanı oluşturan yavru ayılar ise yerli ve yabancı ziyaretçilerden ilgi görüyor.

Burada kamp veya piknik yapanlar, beraberinde getirdikleri karpuz, et, ekmek, elma ve armutları ayılarla paylaşıyor.

Bölgeye gezi amaçlı gelen Vahit Fidan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nemrut Krater Gölü'ne gittiklerinde ayı yavrularını gördüklerini söyledi.

Karınları aç olan ayı yavruları karpuz, ekmek ve et ile beslediklerini anlatan Fidan, şöyle dedi:

"Ayılar çok sevimli. Bunlar Nemrut Krater Gölü'nde doğada yaşıyorlar. Onları beslemek için yiyecek getiriyoruz. Özellikle karpuzu çok seviyorlar. Domates, ekmek, et getirip ayılara yediriyoruz. Ayıların koruma altına alınması gerekiyor."

nemrut-krater-golu-nde-ayi-yavrulari-geziyor-621170-1.nemrut-krater-golu-nde-ayi-yavrulari-geziyor-621171-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız