birgün

5° AÇIK

YAŞAM 07.09.2019 11:49

Nemrut Krater Gölü'nde ayı yavruları geziyor

Nemrut Krater Gölü'nde ayı yavruları geziyor

Bitlis'in Tatvan ilçesinde dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olma özelliğine sahip Nemrut Krater Gölü'ndeki boz ayı yavruları, ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi kapsamında Tatvan ilçesinde 2 bin 250 rakımdaki Nemrut Krater Gölü, doğal güzelliklerinin yanı sıra sıcak ve soğuk gölleri, buz mağarası, buhar bacası, kuş ve biyolojik türleri ile zengin florasında birçok canlıya ev sahipliği yapıyor.

Krater gölünün yemyeşil doğasında kendilerine yaşam alanı oluşturan yavru ayılar ise yerli ve yabancı ziyaretçilerden ilgi görüyor.

Burada kamp veya piknik yapanlar, beraberinde getirdikleri karpuz, et, ekmek, elma ve armutları ayılarla paylaşıyor.

Bölgeye gezi amaçlı gelen Vahit Fidan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nemrut Krater Gölü'ne gittiklerinde ayı yavrularını gördüklerini söyledi.

Karınları aç olan ayı yavruları karpuz, ekmek ve et ile beslediklerini anlatan Fidan, şöyle dedi:

"Ayılar çok sevimli. Bunlar Nemrut Krater Gölü'nde doğada yaşıyorlar. Onları beslemek için yiyecek getiriyoruz. Özellikle karpuzu çok seviyorlar. Domates, ekmek, et getirip ayılara yediriyoruz. Ayıların koruma altına alınması gerekiyor."

nemrut-krater-golu-nde-ayi-yavrulari-geziyor-621170-1.nemrut-krater-golu-nde-ayi-yavrulari-geziyor-621171-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol