birgün

20° AÇIK

AVRUPA 03.06.2020 01:48

Neonazi zanlılar polisin gizli belgelerine nasıl ulaştı?

Almanya'da neonazilerin polislerin eğitiminde kullanılan çok özel belgelere nasıl ulaştıkları öğrenildi

Neonazi zanlılar polisin gizli belgelerine nasıl ulaştı?

BİRGÜN / ALMANYA

Almanya, Kassel Valisi Walter Lübcke'nin aşırı sağcılar tarafından katledilişinin birinci yılında, katile yardım eden neonazi Markus H.'de polise ait gizli belgeye bulunmasını tartışıyor.

Spiegel dergisinin haberine göre cinayeti soruşturan emniyet birimleri, 44 yaşındaki Markus H'nin telefonunda, Hessen Yüksek Okulu'na ait gizli bir belge tespit etti. Markus H'nin elindeki belgenin ülke çapında önem taşıyan şiddet ve terör suçu vakalarında yapılan aramalara dair polis eğitimini içeriyor. Dergiye göre müfettişler, dışarı sızmamazı gereken belgenin cep telefonuna nasıl ulaştığını henüz tespit edemediler. Cep telefonunda belgeye ek olarak, güvenlik güçleri tarafından izlenmeyi önlemeye dair ipuçları içeren bir rehberin de yer aldığı kaydedildi. Olayın aydınlatılmasını isteyen siyasiler, aşırı sağcıların emniyet güçleriyle bağlantısı olduğu imasının bile kabul edilemez olduğunu vurguladılar.

ZANLI ERNST İTİRAFINI GERİ ÇEKTİ

Hıristiyan Demokrat Vali Walter Lübcke'nin Federal Hükümet'in mültecilere karşı ılımlı politikasını desteklediği için aşırı sağcıların hedefi haline geldiği iddia ediliyor. Aşırı sağcı zanlı Stephan Ernst yakalandıktan sonra Lübcke'yi vurduğunu itiraf etmiş ve silahı gizlediği yeri açıklamıştı. Ernst ayrıca, olayda ilgisinin olmadığını göstermek için Markus H ile sahte mazeret ürettiklerini söylemişti. Ancak Ernst avukatını değiştirdikten sonra ilk ifadesini geri geri çekerek cinayetini Markus H.'nın gerçekleştirdiğini açıkladı. Stephan Ernst gibi Haziran 2019'dan beri gözaltında bulunan Markus H., şiddete teşvik ve cinayet silahını temin etmekle suçlanıyor.

Diğer yandan Ernst ve H duruşmalarından bağımsız olarak Hessen Eyalet Meclisi'nde kurulucak Araştırma Komisyonu'nda cinayetin perde arkasının yanısıra "cinayetin önlenebilir miydi", "hükümet, polis ve Anayası Koruma Örgütü aşırı sağ terörü hafife mi alıyor" sorularına yanıt aranacağı kaydedildi

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız