birgün

23° AÇIK

AVRUPA 04.07.2020 22:54

Neonaziler, Sol Parti Genel Başkan Yardımcısını ölümle tehdit etti

Nazilerin Die Linke Genel Başkan Yardımcısı ve Hessen Başkanı Janine Wissler’in tehdit etmeleri, tepkiyle karşılandı. CDU, SPD, Yeşiller ve Hür Demokratlar Hessen Grup Başkanvekilleri ortak açıklama yaparak, Janine Wissler'e sahip çıktılar.

Neonaziler, Sol Parti Genel Başkan Yardımcısını ölümle tehdit etti

FRANKFURT

ALMANYA’da neonazilerin NSU 2.0 adıyla Hessen Sol Parti (Die Linke) Başkanı Janine Wissler’i ölümle tehdit ettiği ortaya çıktı. Janine Wissler basına, mail yoluyla iki ayrı tehdit maili aldığını doğruladı. NSU 2.0 adıyla ilk tehditler 2018 yılında NSU kurbanlarının avukatı Seda Başay Yıldız’a gönderilmiş, yapılan araştırma sonucu maillerin Frankfurt merkezdeki bir karakoldan gönderildiği tespit edilmişti.

Araştırmalarda karakolda görevli bazı emniyet mensuplarının da dahil olduğu bir “chat” (sohbet) grubunda neonazi söylemlerin yapıldığı ortaya çıkmıştı. Neonazilerin Seda Başay Yıldız ve yakınlarının ardından Hessen Milletvekili Wissler’i de ölümle tehdit etmesi sert tepkiyle karşılandı.

Hessen Eyalet Parlamentosu’nda grubu bulunan CDU, SPD, Yeşiller ve FDP partilerinin grup başkanvekilleri yaptıkları ortak açıklama ile NSU.2,0 tehdidi alan Sol Parti Hessen Başkanı Janine Wissler’e sahip çıktılar. Grup başkanvekilleri açıklamalarında, “Meslektaşımız Janine Wissler'e yönelik tehditler çirkin ve iğrençtir. Daha önce Frankfurtlu Avukatı Seda Başay-Yıldız’a gönderilen tehdit mektuplarıyla paralellik olmasını korkutucu buluyoruz. Milletvekillerini ölümle tehdit eden herkes hepimize saldırıyor demektir. Janine Wissler, Hessen Eyalet Parlamentosundaki tüm demokratik grupların dayanışmasından emin olabilir. Demokrasimizi sağdan gelen tehdide karşı birlikte savunacağız” dediler.

Sol Parti Hessen de, tehdidin bütün partiye ve savunduğu değerlere yapıldığını açıkladı. Sol Partili Achim Kessler de “Yoldaşım Janine Wissler’i tehdit eden naziler hedefine ulaşamayacak. Tehditlerin Janine’i korkutmadığını biliyorum. Ancak Hessen Eyelat Hükümetini devlet kurumları içindeki ve dışındaki neonazi yapılarına karşı etkili şekilde harekete geçmeye çağırıyorum. Hessen’deki kahverengi bataklığın kurutulması şart. Irkçılık, aşırı milliyetçilik ve siyasi karşıtlara karşı ölümle tehditler, önemsiz suçlar değildir” açıklamasını yaptı.

Janine Wissler, günboyu aldığı dayanışma mesajlarına twitterle teşekkür ederken, sosyal medyada da Janine Wissler’e destek paylaşımlarının çığ gibi arttığı görüldü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız