birgün

17° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 11.05.2021 12:23

Nepal’den dağcılara: Everest'ten inerken oksijen tüplerini geri getirin

Nepal’de koronavirüs (Covid-19) salgınının giderek kötüleşmesi nedeniyle Everest'e tırmanan dağcılardan boş oksijen tüplerini geri getirmeleri istendi.

Nepal’den dağcılara: Everest'ten inerken oksijen tüplerini geri getirin

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarında yaşanan artış nedeniyle hastanelerde boş yatak ve oksijen tüpleri konusunda sıkıntı yaşanan Nepal’de hükümet, dağcıların oksijen tüplerini geri getirmesini istedi. Hükümetten yapılan açıklamada, boş yatak ve oksijen tüplerinin çoğu hastanede tükenmesi nedeniyle 25 bin oksijen tüpüne acilen ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, Everest'e tırmanan dağcılara boş oksijen tüplerini Covid-19 ile mücadelede kullanılması için geri getirmeleri yönünde çağrıda bulunuldu.

Nepal Dağcılık Derneği Genel Sekreteri Kul Bahadur, şu anda Everest'te 408 dağcı bulunduğunu belirterek, “Bunlardan her biri 4, rehberleri ise ortalama 3 oksijen tüpü taşıyor. Dağcıların dönüşte yaklaşık 2 bin 500 tüpü geri getirmesini bekliyoruz” dedi.

İHA'nın haberine göre toplam 403 bin 794 korona virüs vakası tespit edilen ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 bin 859'a ulaştı. Yaklaşık 30 milyon nüfuslu ülkede, bin 600 yoğun bakım ünitesi ile 600'e yakın solunum cihazı bulunuyor.

Öte yandan dağcıların, tırmanışa giderken yanlarında götürdükleri ekipmanı geri getirmeleri şart koşulsa da çığ gibi kazalar yaşanması durumunda oksijen tüpleri geri getirilemiyor.

Dünyanın deniz seviyesinin üzerindeki en yüksek yeri olan Himalayalardaki Everest Dağı, 1 yıl önce kapatılmış, Nisan ayının ikinci haftasında ise dağcılara yeniden açılmıştı. Everest Dağı’nda 20 Nisan’da ilk korona virüs vakası tespit edilmiş, PCR testi pozitif çıkan Norveçli dağcı Erlend Ness karantinaya alınmıştı. Daha sonra ise Everest'teki kamplarda vaka sayısının arttığı açıklanmıştı. Nepal’de bulunan kampta Covid-19 semptomları gösteren ve PCR testleri pozitif çıkan dağcıların sayısındaki artış, salgının dünyanın en yüksek dağında yayılmaya başladığı endişelerini de beraberinde getirmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol