Çevrimiçi dizi ve film izleme platformu Netflix, Türkiye'deki abonelik ücretlerine 1 yılda ikinci kez zam yaptı. Ücretler geçen yıla kıyasla yüzde 70 arttı.

Netflix Türkiye'den ikinci zam: 1 yılda yüzde 70 artış

Çevrimiçi dizi ve film izleme platformu Netflix, Türkiye’deki abonelik ücretlerine 2022 yılında ikinci zammı yaptı.

Nisan 2022’de 37,99 TL olan Temel Plan, yeni zam ile birlikte 45,99 TL‘ye yükseldi. 57,99 TL olan Standart Plan ise 69,99 TL olarak güncellendi.

Ultra HD görüntü kalitesi sunan tek üyelik türü olan Özel Plan da 77,99 TL’den 93,99 TL‘ye çıktı.

Bugün güncellenen üyelik ücretleri, geçtiğimiz yıla göre yüzde 70,39 arttı.

netflix-turkiye-den-ikinci-zam-1-yilda-yuzde-70-artis-1063253-1.

Yeni üye olacak kullanıcılar için yeni ücretlerin geçerli olacağını duyuran Netflix, mevcut üyelerin tümü içinse bu değişikliğin aşamalı olarak sunulacağını açıkladı.

Plan değişikliği yapmayan mevcut üyeler için ise aşamalı şekilde değişikliğin uygulanacağı, mevcut üyelere, üyelikleri güncellenmeden 30 gün önce bir mail gönderileceği kaydedildi.

Netflix Türkiye, bir önceki zam sonrası yaptığı açıklamada “Hem içerik sayımız her gün artıyor hem de en yüksek kalitede işler üretmeye devam ediyoruz. Fiyat politikamızı da buna göre ayarlıyoruz ve tüm ülkelerde farklı dönemlerde fiyat artışı yapıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan kısa bir süre önce Netflix’in, aynı evde yaşamayıp aynı hesabı paylaşan kullanıcıları engellemeye çalışacağına dönük haberler basına sızmıştı. Haberlerde, Netflix’in bu plan doğrultusunda bazı ülkelerde testler uyguladığı bilgisi yer almıştı.

GELİRLERİ ARTIYOR AMA ÜYE KAYBEDİYOR

Netflix’in temmuz ayında açıkladığı nisan-haziran dönemine ait bilançoda, şirketin gelirlerinin geçen yıla kıyasla artmasına rağmen global düzeyde üye kaybettiği görülmüştü.

Bilançoya göre şirketin yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,6 artışla 7,9 milyar dolara çıktı. Firmanın geliri, geçen yılın aynı döneminde 7,3 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Şirketin net kârı ise ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 artışla 1,4 milyar dolara yükseldi. Netflix'in geçen yılın ikinci çeyreğindeki net karı 1,3 milyar dolar olmuştu. Firmanın hisse başına düşen karı da aynı dönemde 2,97 dolardan 3,20 dolara çıktı.

Netflix'in abone sayısı ise yılın ikinci çeyreğinde 970 bin kişilik azalış gösterdi.