birgün

23° AÇIK

Nevzat Uğurel sonsuzluğa uğurlandı

Sosyalist hareketin önemli isimlerinden, SOL Parti Ankara Yönetim Meclisi ve TAKSAV Yönetim Kurulu üyesi Nevzat Uğurel, Dev-Genç marşıyla sonsuzluğa uğurlandı

GÜNCEL 10.03.2021 14:00
Nevzat Uğurel sonsuzluğa uğurlandı
Abone Ol google-news

BİRGÜN/ ANKARA

ÖDP ve SOL Parti kurucusu, eski TMMOB yöneticisi, BirGün Gazetesi’nin kuruluş sürecinde büyük emek veren, SOL Parti Ankara Yönetim Meclisi ve TAKSAV Yönetim Kurulu üyesi Nevzat Uğurel, Dev-Genç marşıyla sonsuzluğa uğurlandı.

Yakalandığı Covid-19 hastalığından kurtulamayan Ümit Nevzat Uğurel için ilk tören, ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri’nde yapıldı. Dev-Genç, ODTÜ Mezunları Derneği ve TMMOB bayrakları sarılı tabutu, -yoldaşlarının, dostlarının omuzlarında Dev-Genç marşı eşliğinde taşınan Nevzat Uğurel için hüzünlü bir tören yapıldı.

Sık sık “Devrimci mücadelemizde yaşayacak” sloganlarının atıldığı törende, ailesi, yoldaşları, dostları, ODTÜ mezunları, meslektaşları, çocukluk arkadaşları gözyaşları içinde Nevzat Uğurel’i anlattı.

Nevzat Uğurel’in oğlu Toygun Uğurel, kendisine eşitliği, özgürlüğü, bilime inanmanın önemini öğreten babasının kaybından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “İyi ki babamdı, onu hiç unutmayacağım” dedi.

Eşi Ayşegül Uğurel de törene katılanlara teşekkür ettiği konuşmasında, “Biz görünüşte üç kişilik bir aileydik ama dostları, yoldaşları şimdi olduğu gibi bize her zaman çok büyük bir aile olduğumuzu hissettirdi” dedi.

nevzat-ugurel-sonsuzluga-ugurlandi-850821-1.

DİRENGENLİK VE SÜKUNET

TMMOB Başkanı Emin Koramaz, önce gençlik yıllarında Dev Genç’te daha sonra TMMOB mücadelesinde omuz omuza birarada olduklarını anlattığı konuşmasında, “Mücadelecilik ile uzlaşmayı aynı kişilikte birleştirmek çok zordur. Nevzat inandıklarından hiç vazgeçmeden direngen tutumunun üstüne eklediği sükûneti ile hepimize örnek oldu” dedi.

TAKSAV Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Tılıç, Nevzat Uğurel’in kaybıyla “İyiliğin bir parça daha azaldığını” ifade ettiği konuşmasında, yaşamı boyunca iyiliğin azalmaması için mücadele edeceğine söz verdi.

nevzat-ugurel-sonsuzluga-ugurlandi-850822-1.

KAMUCU MÜHENDİSLİK MÜCADELESİ

Şehir Plancıları Odası Başkanı Gencay Serter, kamucu mühendislik anlayışının mimarlarından olan Nevzat Uğurel’in çizdiği yoldan geri atmayacaklarını, ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Mustafa Çobanoğlu da özgür üniversite mücadelelerinde eksikliğini hissedeceklerini söyledi.

Sınıf arkadaşlarının yanısıra biz “Yenimahalle çocuklarıydık” diyen çocukluk arkadaşları, meslektaşları yaptıkları konuşmalarla Nevzat Uğurel’in ölümünden duydukları acıyı anlattı.

Vişnelik’ten sloganlar, marşlar ve gözyaşları ile alkışlanarak uğurlanan Nevzat Uğurel, Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.

NEVZAT UĞUREL KİMDİR?

1956 Bitlis doğumlu olan Uğurel, ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1980 Yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldu. 1980 yılından bu yana serbest şehir plancısı olarak çalıştı. Öğrencilik yıllarında Mimarlık Fakültesi Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve ÖTK Temsilciliği; mezuniyetten sonra TMMOB Şehir Plancıları Odası’nda Yönetim Kurulu Genel Sekreteri, 2. Başkanı ve Başkanı olarak çalıştı. TMMOB Yönetim Kurulu üyeliği, Yürütme Kurulu Üyeliği ve Yüksek Onur Kurulu üyelikleri yaptı. Ayrıca Çankaya Yardımlaşma Derneği Başkanlığı ve ODTÜ Mezunları Derneği Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. BirGün’ün kuruluş sürecinde yer aldı ve gazetemizin her zaman dostu, destekçisi oldu. Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) ve ÖDP’nin kuruluş süreçlerinde de yer alan Uğurel, son olarak SOL Parti Ankara Yönetim Meclisi üyeliği ve TAKSAV Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürütüyordu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol