birgün

4° AZ BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 06.12.2017 16:50

New investigation for CHP head Kılıçdaroğlu over ‘insulting president’

New investigation for CHP head Kılıçdaroğlu over ‘insulting president’

The Ankara Chief Public Prosecutor’s Office on Dec. 6 launched another investigation into main opposition Republican People’s Party (CHP) leader Kemal Kılıçdaroğlu over allegedly “insulting the president.”

Earlier in the day, President Recep Tayyip Erdoğan had filed a criminal complaint against the CHP leader for his remarks.

On Dec. 5, Kılıçdaroğlu accused Erdoğan of “covering up” the initial investigation into Turkish-Iranian businessman Reza Zarrab and his relations with former Justice and Development Party (AKP) ministers and politicians.

“Who has provided such sensitive information to Zarrab? All of it was provided by your ministers and by your government. Your government has betrayed the Republic of Turkey. It has given all state secrets to Zarrab in exchange for money,” he had said.

Kılıçdaroğlu also claimed that in April 2013 the National Intelligence Agency (MİT) provided then-Prime Minister Erdoğan with a note detailing the criminal activities of Zarrab and his alleged relations with AKP officials.

Source: HDN

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol