birgün

8° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 24.07.2017 22:29

New regulation in Turkey bans dormitories from hosting 2 students in one room

New regulation in Turkey bans dormitories from hosting 2 students in one room

The recently announced new regulations of Turkey’s Ministry of National Education on private dormitories included a rule questioned by many.

According to this rule, 2 students will no longer be allowed to stay in one room. Rather, the rooms will be arranged in a way to house 1, 3, 4, 5, or 6 students.

Giving statements to Turkey’s state-run Anadolu Agency (AA), the head of the Private Student Dormitories Association Federation, Hüseyin Yıldızhan, also mentioned the rule of ‘no room for two’ and said this was something seen by authorities as ‘undesirable’.

As the online news portal of trade unions of Turkey, sendika.org, has also reported, Yıldızhan said the Association’s executives held several meetings with the officials at Ministry of Education during the preparation phase of the new regulations. When asked about the rule on rooms for two people, Yıldızhan stayed away from giving a clear answer and replied by saying, ‘I cannot answer this question over the phone but you’d understand why’ such rule is enforced.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/yurtta-neden-2-kisi-ayni-odada-kalamaz-sorusuna-yanit-anlarsiniz-iste-171403.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol