birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 24.05.2020 12:51

New York Times, birinci sayfasında Covid-19’dan ölenlerin isimleriyle çıktı

Dünyanın önde gelen gazetelerinden New York Times, koronavirüs salgını sebebiyle ülkede yaşamını yitirenlerin sayısının 100 bine yaklaştığı günlerde çarpıcı bir birinci sayfa hazırladı. Gazetede salgından yaşamını yitirenlerin isimlerini birinci sayfaya bastı.

New York Times, birinci sayfasında Covid-19’dan ölenlerin isimleriyle çıktı

Koronavirüsün en çok vurduğu ülkelerden ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, ölümlerin basit birer sayıdan ibaret olmadığını göstermek için dikkat çekici bir birinci sayfa hazırladı.

100 bine yaklaşan ölümün yaşandığı ülkede duruma dikkat çekmek isteyen gazete yönetimi salgının başladığı günden beri yaşamını yitirenlerin isimlerini birinci sayfaya taşıdı.

Gazetenin hamlesi sosyal medyada gündem oldu.

100 bin psikolojik sınırını geçmeye çok yakın olan ülkede salgından en çok etkilenen şehirlerden biri olan New York’ta merkezi bulunan gazetenin ilk sayfasında yaklaşık bin isim varken diğer isimler de arka sayfalarda yer buldu.

Haberi yapan editörlerden Simone Landon, haftalar boyunca ülke çapındaki bütün gazeteleri tarayarak ölüm ilanlarına baktıklarını söyledi. Landon, “Her insan özel ve eşsiz bir bireydi. Onları hatırlamak için yaptık” ifadesini kullandı.

Ulusal haberler editörü Marc Lacey ise, “Ben insanların 100 yıl sonra baktıklarında şu an neler yaşadığımızı görmelerini sağlamak için bir şeyler yapmak istedim” dedi.

new-york-times-birinci-sayfasinda-covid-19-dan-olenlerin-isimleriyle-cikti-735543-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız