birgün

4° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 18.03.2017 08:40

Newroz her yerde kutlanacak

Newroz etkinliğine izin verilmemesi üzerine açıklama yapan İstanbul Newroz Tertip Komitesi: “Halk inisiyatifini kullanacaktır”

Newroz her yerde kutlanacak

Bakırköy Halk Pazarı’nda kutlanması planlan Newroz etkinliğine izin verilmemesi üzerine İstanbul Newroz Tertip Komitesi bir açıklama yaptı. Açıklamada, Valiliğin ‘21 Mart için görüşebiliriz’ dediği ancak 21 Mart için bazı ilçelerde yapılan başvuruların da reddedildiği kaydedildi. Komite, “Eğer ilçelerdeki kutlamalara da izin verilmezse halk inisiyatifini kullanacaktır” dedi. Tertip Komitesi’nden Mustafa Elma, etkinlik için Valilikten izin çıkmadığını anımsatarak, “Dün yaptığımız başvuruya cevap geldi ve 19’unda izin verilmeyeceği söylendi. Bayramımızı kutlamak bir izne tabi tutuluyor, biz bu zihniyetin karşısındayız. Dehak zihniyetine karşı bir mücadele yürütmemiz gerekiyor. 21 Mart’ta kutlamayı kabul etmeyeceğimizi söyledik. Bunun karşılığında bir şey yapamayacaklarını söylediler” diye konuştu.

Barıştan başka yol yok
Öte yandan Barış Vakfı Newroz’a ilişkin bir açıklama yayımladı. “Barıştan başka yol yok” başlığıyla yayımlanan açıklamada, “Dört gün sonra yeni bir Newroz kutlanacak. Tarih boyunca Newroz ateşi; özgürlüğün, umudun, mücadelenin ve baharın simgesi oldu. 2013 yılının başında İmralı’da başlayan görüşmeler sonucu, Newroz’da Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır’da okunan mektubunda yer alan “Bugün yeni bir dönem başlıyor. Silahlı direniş sürecinden demokratik siyaset sürecine kapı açılıyor. Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun. Bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır” cümleleri 80 milyonluk Türkiye’de büyük umut, sevinç ve heyecan yaratmıştı” denildi.

Türkiye barışa dönmeli
Türkiye’nin ateş çemberi içinde olduğunun dile getirildiği açıklamada, “Buradan çıkışın yolu, küllenen barış ateşini, yeniden alevlendirmekten geçiyor. Başta, sivil toplum örgütleri, barış isteyen ve insanım diyen herkes, barış içinde bir arada yaşama umudunu yeniden yeşertmek için özveriyle harekete geçmeliyiz, ısrarcı olmalıyız. Türkiye, daha da geç olmadan barışa dönmeli. Barış umutlarını yok edenler, ülkeye kötülük yapmaya son vermeliler” ifadeleri yer aldı.