birgün

16° AÇIK

Nicolas Maduro: Yolsuz hırsızlar, vatan hainleri gibi yargılanacak

Venezuela Devlet Petrol Şirketinin Amerikalı iştiraki Citgo'nun gözaltına alınan 5 üst düzey yetkilisinin ABD pasaportuna sahip olduğu ortaya çıktı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, gözaltına alınan yetkililer için "Yolsuz hırsızlar, vatan hainleri gibi yargılanacak" dedi.

DÜNYA 23.11.2017 14:14
Nicolas Maduro: Yolsuz hırsızlar, vatan hainleri gibi yargılanacak
Abone Ol google-news

Venezuela Devlet Petrol Şirketinin Amerikalı iştiraki Citgo'nun gözaltına alınan 5 üst düzey yetkilisinin ABD pasaportuna sahip olduğu ortaya çıktı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, gözaltına alınan yetkililer için "Yolsuz hırsızlar, vatan hainleri gibi yargılanacak" dedi.

sputniknews.com'un haberine göre, davayı takip eden iki yetkili, gözaltına alınan 6 Citgo yetkilisinden 5'inin çifte vatandaşlığı olduğunu ve ABD pasaportu taşıdığını söyledi.

Merkezi Houston'da bulunan Citgo'nun üst düzey yöneticileri, şirket bonolarını yeniden finanse etmek için yapılan 4 milyar dolarlık anlaşma üzerinden zimmetlerine para geçirmekle suçlanıyor.

'VENEZUELA'NIN EN KÖTÜ CEZAEVİNE GÖNDERİLMELİLER'

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, konuyla ilgili devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, Citgo soruşturmasının emrini kendisinin verdiğini, sonrasında ABD Büyükelçiliği'nden çifte vatandaşlık meselesini öğrendiğini açıkladı.

ABD Büyükelçiliği'nin gözaltına alınan vatandaşlarının serbest bırakılmasını istediğini söyleyen Maduro "Onlar Venezüella'da doğdu. Venezuelalılar. Yolsuz hırsızlar, vatan hainleri gibi yargılanacak. Hakkıyla parmaklıklar ardındalar ve Venezuela'nın en kötü cezaevine gönderilmeliler" ifadelerini kullandı.

CHAVEZ'İN KUZENİ CITGO BAŞKANLIĞINA ATANDI

Maduro, Citgo'nun başkanlığına selefi Hugo Chavez'in kuzeni ve eski Petrol Bakanı Asdrubal Chavez'i gözaltına alınan eski Citgo Başkanı Jose Pereira'nın yerine atadı.

Venezuela İletişim Bakanı Jorge Rodriguez de, davanın yolsuzluğun ötesine geçtiğini, 'sabotaj ve casusluk' kategorisine girdiğini dile getirdi. Rodriguez, gözaltına alınanların, 'Venezuelalıları gıda ve ilaç almak için ihtiyaç duydukları paradan mahrum bıraktığını' belirterek bunun bedelini 'Venezuela adalet sistemi içinde' ödeyeceklerini ifade etti. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da ABD vatandaşlarını gözaltına alan Venezüella'nın konuyla ilgili ABD makamlarına bilgi vermek zorunda olduğu, Amerikalı yetkililerin hemen bir ziyaret talebinde bulunması gerektiği ifadesine yer verildi.

Citgo'nun ABD'de Illinois, Texas ve Louisiana'da rafinerileri bulunuyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol