birgün

16° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 15.03.2021 17:57

Nijerya'da bir okula düzenlenen silahlı saldırıda çok sayıda öğrenci ve öğretmen kaçırıldı

Nijerya'nın Kaduna eyaletinde bir ortaokula saldıran silahlı kişiler, çok sayıda öğrenci ve öğretmeni kaçırdı.

Nijerya'da bir okula düzenlenen silahlı saldırıda çok sayıda öğrenci ve öğretmen kaçırıldı

Kaduna Eyaleti İç Güvenlik ve İçişleri Komiseri Samuel Aruwan, yaptığı yazılı açıklamada, motosikletli silahlı kişilerin Birnin Gwari bölgesine bağlı Rema köyündeki Lea Ortaokulu'na saldırı düzenlediğini belirtti.

Aruwan, saldırıda çok sayıda öğrenci ve öğretmenin kaçırıldığını ifade etti.

Kaçırılanların sayısının henüz belli olmadığını vurgulayan Aruwan, olay yerine güvenlik güçlerinin sevk edildiğini kaydetti.

GEÇEN HAFTA BİR KOLEJDE 219 KİŞİ KAÇIRILMIŞTI

Kaduna eyaletinde geçen sene silahlı kişilerin düzenlediği saldırılarda 937 kişi hayatını kaybetmiş, 1972 kişi kaçırılmıştı.

Nijerya'da ocaktan bu yana 5 kez okullardan öğrenciler kaçırılmış, okulları hedef alan saldırılar nedeniyle bazı eyaletlerde eğitime ara verilmişti.

Silahlı kişilerin 12 Mart'ta Federal Ormancılık Mekanizasyonu Kolejine düzenlediği saldırıda kaçırılan 219 kişiden, aralarında 42 kız öğrenci ve 8 öğretmenin bulunduğu 180'i kurtarılmıştı. Diğer 39 öğrencinin arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Ülkede son zamanlarda silahlı kişilerin motosikletlerle saldırılar düzenlemesi nedeniyle Kaduna gibi bazı eyaletlerde motosiklet kullanımı yasaklanmıştı.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol