birgün

15° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 02.03.2021 10:26

Nijerya’da kaçırılan 279 çocuk serbest bırakıldı

Nijerya’da geçen hafta salı günü silahlı kişilerce kaçırılan 279 kız çocuğu serbest bırakıldı. Serbest bırakılan kızlarla ilgili eyalet valisi Dr. Bello Matawalle, "Kaçırılan öğrencilerin esaretten kurtulduğunu duyurmak kalbimi mutlu ediyor" dedi.

Nijerya’da kaçırılan 279 çocuk serbest bırakıldı

Nijerya’nın kuzeyinde yer alan Zamfara eyaletinde geçen hafta kaçırılan 279 kız çocuğu serbest bırakıldı. Yetkililer kaçırılan çocukların güvende olduğunu ve hükümet binasında tutulduklarını söyledi.

Vali Matawalle AFP’ye verdiği demeçte, "Kızların özgür olduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Hükümet binasına yeni geldiler ve sağlıkları iyi” açıklamasında bulundu.

Kızların kurtulmasıyla ilgili Matawalle,"Kaçırılan öğrencilerin esaretten kurtulduğunu duyurmak kalbimi mutlu ediyor" ifadelerini kullandı.

Yetkililer başlangıçta, Cuma günü uzaktaki Jangebe köyündeki Hükümet Kız Ortaokulu'na düzenlenen baskında 317 kız çocuğunun silahlı kişiler tarafından kaçırıldığını söylemişti. Ancak eyalet valisi, Matawalle, Kaçırılan toplam kız öğrenci sayısının ilk söylendiği gibi 317 olmadığını asıl sayının 279 olduğunu söyledi.

FİDYE KARŞILIĞI KAÇIRMALAR YAYGINLAŞTI

Nijerya’da geçtiğimiz ay üç kez silahlı kişilerce devlet okullarına saldırı düzenlenmişti. Düzenlenen saldırılar sonucu kaçırılan öğrenciler fidye karşılığı serbest bırakılıyor.

Yetkililer, öğrenci kaçırmanın artık yaygın bir eylem olduğu konusunda uyarılarda bulunarak bu yöntemi gözden geçirmeleri gerektiğini belirtiyor.

Nijerya Devlet Başkanı da kaçırılma olaylarıyla ilgili, hükümetlerin kurtarma planlarını tekrar gözden geçirmeleri gerektiğini, fidye vererek yapılan kurtarmaların ise kesin çözüm olmadığı konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol