birgün

19° PARÇALI BULUTLU

TEKNOLOJİ 04.06.2021 23:20

Nijerya’da Twitter’ın faaliyetleri süresiz askıya alındı

Nijerya'nın güneydoğusundaki ayrılıkçılık yanlılarını cezalandırmakla tehdit eden Devlet Başkanı Muhammadu Buhari'nin paylaşımını silen Twitter'ın faaliyetleri ülkede askıya alındı.

Nijerya’da Twitter’ın faaliyetleri süresiz askıya alındı

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari'nin ayrılıkçılık yanlılarını cezalandırmakla tehdit ettiği paylaşımının kaldırılmasının ardından ülkede Twitter'ın faaliyetleri süresiz olarak askıya alındı.

Nijerya Enformasyon ve Kültür Bakanı Lai Muhammed, ülkede sosyal medya platformu Twitter'ın faaliyetlerinin süresiz olarak askıya alındığını duyurdu. Muhammed, Twitter’ın, ülkenin kurumsal varlığını baltalayabilecek şekilde kullanıldığı gerekçesiyle harekete geçtiklerini söyledi.

TWITTER: “DERİNDEN ENDİŞE VERİCİ”

Twitter ise Nijerya hükümetinin kararını "derinden endişe verici" olarak nitelendirirken, konuya ilişkin araştırmaların devam ettiğini ve daha fazla bilgi edindiklerinde güncelleme yapacaklarını ifade etti.
Öte yandan Twitter'ın web sitesi ve uygulaması, bugün başkent Abuja ve Lagos kentlerinde çalışmaya devam etti.

NE OLMUŞTU?

Nijerya Devlet Başkanı Buhari, Twitter’da 1 Haziran’da yaptığı paylaşımda, ülkenin güneydoğusundaki ayrılıkçılık yanlılarını cezalandırmakla tehdit etmişti. Twitter da Buhari'nin söz konusu paylaşımını silmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol