birgün

10° AÇIK

DÜNYA 02.04.2021 10:34

Nike, insan kanından ayakkabılara karşı açtığı davayı kazandı

Nike, tabanlarında gerçek insan kanı bulunan tartışmalı ‘Şeytan Ayakkabıları’ nedeniyle Brooklyn sanat kolektifi MSCHF'ye açtığı davayı kazandı.

Nike, insan kanından ayakkabılara karşı açtığı davayı kazandı

ABD’li spor giyim markası Nike, ‘Şeytan Ayakkabıları’ nedeniyle New Yorklu Brooklyn sanat kolektifi MSCHF'ye açtığı davayı kazandı.

Federal hakim, açılan davada Nike'ın haklı olduğuna karar verdi ve ilk aşamada sanat kolektifine yasaklama emri çıkardı.

Ancak ilk ürettiği 666 çiftin dışında daha fazla ayakkabı üretmeyeceğini açıklayan MSCHF yetkilileri, bu kararın ne anlama geldiğini henüz net olarak bilmediklerini ifade ediyor.

MSCHF, Nike Air Max 97 model spor ayakkabıyı, tabanına insan kanı doldurarak modifiye etmiş ve rapçi Lil Nas X ile tanıtımını yapmıştı. Kırmızı-siyah renkteki ayakkabılar, Lil Nas X'in yeni şarkısı Montero ile birlikte piyasaya sürülmüştü.

nike-insan-kanindan-ayakkabi-davasini-kazandi-859860-1.

1018 dolara satılan ayakkabılarda, MSCHF sanat kolektifinin üyeleri tarafından bağışlanan 60 santimetre küp insan kanının bulunduğu öğrenilmişti.

Kolektif, üretilen 666 çift ayakkabıdan 665'ini alıcılara kargoladığını açıklamıştı. Nike ise marka hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle dava açmış ve satışların durdurulmasını talep etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol