birgün

27° AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 11.01.2018 15:07

Nirvana'nın 80'lerden kalma demoları ortaya çıktı

Nirvana'nın 80'lerden kalma demoları ortaya çıktı

Kurt Cobain’in 80’lerin sonunda, Nirvana’nın kuruluş aşamalarında kaydettiği demo kasetler internete yüklendi. Cobain’in o dönemki arkadaş grubunda yer alan John Purkey’ye kendi elleriyle teslim ettiği dört adet kasetten oluşan kayıtlar, ağırlıklı olarak grubun 1989 yılında çıkardığı ilk albümü Bleach’in provalarından ve demolarından oluşuyor.

Play Tuşu'nun aktardığı habere göre, Toplamda iki saatten fazla ham Nirvana kaydı barındıran kasetlerin sahibi olan John Purkey, grunge müziğin bizzat doğuşunun ve yükselişinin merkezinde yer alıp çeşitli gruplarla çalmış. Öngörülü bir insan olduğundan mı yoksa sadece çakallıktan mı bilinmez, Purkey bizzat Kurt Cobain’in kendisine teslim ettiği kasetleri yıllar boyunca iç içe iki metal kutunun içinde saklamayı başarmış. Videoların başında dönem ve kasetlerle ilgili anketodlar paylaşmayı da ihmal etmeyen Purkey, zamanında olayların bu kadar büyüyeceğini tahmin etmemiş olacak ki kasetlerden iki tanesini satmak zorunda kalmış. Bir adet de çalınan kaset olduğunu açıklayan John Purkey’nin müzik dünyasına bu kıyağının kayıp olan üç kasetin de ortaya çıkmasıyla devam etmesini heyecanla bekliyoruz.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız