birgün

24° AZ BULUTLU

Nisan ayında en az 71 çocuk önlenebilir sebeplerle yaşamını yitirdi!

FİSA Çocuk Hakları Merkezi, nisan ayında en az 71 çocuğun önlenebilir sebeplerle yaşamını yitirdiğine dair bilgi notu yayınladı.

GÜNCEL 17.05.2022 12:22
Nisan ayında en az 71 çocuk önlenebilir sebeplerle yaşamını yitirdi!
Abone Ol google-news

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

FİSA Çocuk Hakları Merkezi, nisan ayına yönelik "Türkiye'de Çocuğun Yaşam Hakkı İhlalleri" bilgi notunu yayınladı. Bilgi notuna göre, nisan ayında en az 71 çocuk önlenebilir sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Gazete Duvar'ın haberine göre; FİSA Çocuk Hakları Merkezi tarafından medya izleme yoluyla elde edilen verilere göre yaşamını yitiren çocuklardan 24’ü kız, 45’i ise oğlan çocuğu olup 2 çocuğun ise cinsiyeti belirlenemedi.

23 ÇOCUK TRAFİK KAZALARINDA VEFAT ETTİ

Nisan ayında seyahatlerin arttığına dikkat çeken FİSA, bu ay 23 çocuğun trafik kazalarında yaşamını yitirdiğini, 12 çocuğun ise havaların ısınmasıyla birlikte yaşadıkları bölgelerdeki sulama kanalları, göletleri ve derelerde boğularak yaşamını kaybettiğini tespit etti. Yaşamını kaybeden çocuklardan 5’inin Suriye ve Irak’tan Türkiye’ye göç etmiş olan mülteci çocuklar olduğunu aktaran FİSA, şiddet sebebiyle vefat eden çocukların sayısının ise 4 olduğunu belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol