birgün

30° AZ BULUTLU

Nişantaşı Üniversitesi'nde akademisyen kıyımı devam ediyor: İşten çıkarılanların sayısı 30’a ulaştı

Nişantaşı Üniversitesi'nde işten çıkarılan akademisyenlerin sayısı 30’a ulaştı. İşten çıkarma sebebi olarak ise işverene hakaret gösterildi. Rektör Yardımcısı Mehmet Ünal kendisini protesto eden asistanların üzerine yürümüştü.

GÜNCEL 30.03.2022 14:05
Nişantaşı Üniversitesi'nde akademisyen kıyımı devam ediyor: İşten çıkarılanların sayısı 30’a ulaştı
Abone Ol google-news

Nişantaşı Üniversitesi’nde akademisyen kıyımı devam ediyor. Yönetim eşit ücret talep eden asistanların görevine son veriyor.

Asistanlar, devlet üniversitelerinde çalışan asistanlarla aralarındaki ücret farkına karşı üniversite yönetimine dilekçe vermişti.

Dilekçenin verilmesinin ardından asistanlar, okul yönetimi tarafından performans düşüklüğü gerekçe gösterilerek işten atıldılar. Dün (29 Mart) Rektör Yardımcısı Mehmet Ünal, alkışlı protesto gerçekleştiren asistanların üzerine yürürken “Tutumunuzu da gördüler, üslubunuzu da gördüler. Bu mu eğitim?” diyen bir akademisyene “Eğitim bu” diye bağırarak yanıt vermişti.

YENİ İŞTEN ÇIKARMA SEBEBİ 'İŞVERENE HAKARET'

Bugün yeni bir gelişme yaşandı. 10 akademisyen daha okulda geldiklerinde kartlarının basmadığını fark etti. Kendilerine hiçbir bildirim yapılmadan işten atıldıklarını söyleyen asistanların eşyalarını toplamaları ve üniversite dışına çıkmalar söylendi.

Asistanların dünkü protesto sonrası işten çıkarıldıkları öğrenildi. İşten çıkarma sebebi olarak ise işverene hakaret gösterildi. Üniversitenin güvenlik görevlileri tarafından akademisyenlere, eşyalarını toplamaları ve üniversiteden çıkmaları gerektiği söylendi. Akademisyenler okul dışına çıkana kadar takip edildiler.

"GÜVENLİKLER, ‘HADİ HOCAM HADİ' DİYEREK PEŞİMİZDE DOLAŞTI"

Sözcü'ye konuşan akademisyenler, bugün yaşananlara dair şu açıklamayı yaptılar: “Bildirim dahi yapmadan hukuksuzca işten atılıyoruz. Bunu da kartımız okunmayınca anlıyoruz. Süreci de baskıyla yürütmek istiyorlar. Güvenlikler bugün arkamızdan ‘Hadi hocam hadi' diyerek peşimizde dolaştılar, çıkarmak istediler.”

ÇAĞRI MERKEZİNDE BİLE ÇALIŞTIRILDILAR

Akademisyenler ayrıca yıllardır ağır çalışma koşullarıyla mücadele ettiklerini söylerken, tercih dönemlerinde çağrı merkezlerinde çalıştırıldıklarını, öğrencilere ücret bildirimi yaptıklarını belirtti. Molalara, tuvalete ve yemeğe dair dönüşümlü şekilde gittiklerini söylediler.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol