birgün

15° AÇIK

'No legal obligation to allow a polling on death penalty in Belgium', says PM Michel

BİRGÜN DAİLY 07.08.2017 16:27
'No legal obligation to allow a polling on death penalty in Belgium', says PM Michel
Abone Ol google-news

Prime Minister of Belgium, Charles Michel, commented on a possible referendum in Turkey for reintroduction of death penalty.

In case such referendum is held, Belgium may not allow polling to be held in his country for Turkish Diaspora, the PM said.

According to reports of Sputnik International, Michel gave statements on RTBF TV reminding that there is no legal obligation in international law for a country to allow polling regarding another country to be held on its territory.

‘Belgium does not have to allow a referendum on a regulation that contradicts its own doctrines’, PM Michel emphasized.

Turkey’s government officials and President Erdoğan have been openly asserting since the failed coup of last summer that if the people of the country demand it, a referendum on reinstatement death penalty could be held.

Statements of Turkey’s officials in this regard had previously received reactions from other Belgian officials, as well as, officials of several other European countries.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/belcika-turkiye-nin-idam-referandumuna-izin-vermek-zorunda-degiliz-173632.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun