Nobel ödüllü İranlı insan hakları savunucusu Şirin Ebadi, Mahsa Jîna Amini'nin polis tarafından öldürülmesini 'rejimin çöküşüne yol açacak, geri dönüşü olmayan bir devrimci süreci tetiklediğini' belirtti.

Nobel Barış Ödüllü Şirin Ebadi: İran'daki devrim süreci artık durmayacak

Nobel ödüllü İranlı insan hakları savunucusu Şirin Ebadi, İran'daki protestoların devrim olana kadar süreceğini söyledi.

İnsan hakları alanındaki faaliyetlerinden ötürü 2003 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanan ve 2009'dan bu yana Londra'da sürgünde yaşayan Ebadi, "Devrim süreci, nihai hedefine ulaşıncaya kadar durmayacak bir tren gibi" ifadesini kullandı.

Euronews'in Reuters'tan aktadığına göre Ebadi, devletin ölümcül şiddet kullanmasının sıradan İranlıların din adamlarına karşı duyduğu öfkeyi daha da derinleştireceğini zira taleplerinin giderilmediğini söyledi.

Ebadi, "Protestolar farklı bir şekil aldı ama sona ermedi" değerlendirmesinde bulundu.

"EN CESUR MEYDAN OKUMA"

Mevcut yönetimin "iktidardan uzaklaştırılması" için Batı'nın Tahran'daki büyükelçilerini geri çekerek İran'la siyasi bağlarını azaltmak gibi "pratik adımlar" atması gerektiğini belirten yazar, avukat ve hak savunucusu Ebadi, ilaveten nükleer anlaşma dahil yönetimle herhangi bir anlaşmaya varmaktan kaçınılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ülkede 1979'da gerçekleştirilen İslam Devrimi'nden bu yana ülkeyi yöneten din adamlarını sert bir dille eleştiren Ebadi, hükümet karşıtı gösterilerin en güçlü ve açık sözlü destekçilerinden biri olarak öne çıktı.

Ayrıca Ebadi, "Mevcut protesto dalgasının müesses nizamın meşruiyetine karşı şimdiye kadarki en cesur meydan okuma olduğuna inandığını" dile getirdi.