birgün

12° AÇIK

YAŞAM 13.07.2020 07:02

‘Normalleşme’ engelliler için başlamadı!

‘Normalleşme’ engelliler için başlamadı!

Oktay Evsen

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın engellilerin Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve anahat tren seferlerinde seyahat hakkını kaldırmasının ortaya çıkmasının ardından 198 demokratik kitle örgütü ortak bir basın açıklaması yayımladı.

Kurumlar, ‘normalleşme’ sürecinin herkes için başlarken engelliler için başlayamadığının altını çizdi. “Kısıtlamanın ve uygulamanın hiçbir bilimsel ve yasal açıklaması yok” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Engellilerin ücretsiz seyahat hakkını askıya alan TCDD’nin bu hukuksuz uygulamasına dur diyoruz. Bu karar her şeyden önce eşitlik ilkesine aykırı, ayrımcı bir uygulama. Bu hukuksuz uygulama derhal son bulsun.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız