birgün

12° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

AVRUPA 23.04.2021 09:24

Norveç, kullanımını durdurduğu Covid-19 aşısını İsveç ve İzlanda'ya 'ödünç' verecek

AstraZeneca aşılarının kullanımını durduran Norveç, elinde kalan aşıları İsveç ve İzlanda'ya ödünç verecek. Aşıların istenilen tarihte hızlıca geri alınabileceği bildirildi.

Norveç, kullanımını durdurduğu Covid-19 aşısını İsveç ve İzlanda'ya 'ödünç' verecek

İskandinavya ülkesi Norveç, aşılama programından çıkardığı, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı uygulanan AstraZeneca aşılarını İsveç ve İzlanda'ya ödünç vereceğini bildirdi.

AA’da yer alan habere göre, Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamada, 216 bin doz AstraZeneca aşısının kurumun depolarında bulunduğu belirtildi.

SON KULLANMA TARİHLERİ HAZİRAN-TEMMUZ AYLARI

Aşıların son kullanma tarihlerinin haziran ve temmuz ayları olduğu ifade edildi.

Açıklamada, İsveç'e 200 bin doz, İzlanda'ya ise 16 bin doz aşının ödünç verileceği, ödünç verilen aşıların, istenilen tarihte hızlıca geri alınabileceği kaydedildi.

ASTRAZENECA’NIN KANDA PIHTILAŞMA BULGUSU

Geçtiğimiz haftalarda Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AstraZeneca aşısı ile ilgili bir açıklamasında nadir de olsa kanda pıhtılaşmaya yol açtığını belirterek, “Kan pıhtıları ve düşük kan trombositlerinin bildirilen kombinasyonu çok nadirdir ve aşının Covid-19'u önlemedeki genel faydaları, yan etki risklerinden ağır basmaktadır” demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol