birgün

18° AÇIK

DÜNYA 14.10.2021 11:53

Norveç'te 5 kişinin öldüğü oklu saldırının faili, bir süre önce Müslüman olduğunu söyledi

Norveç'te okla saldırı düzenleyerek 5 kişiyi öldüren kişi Danimarka vatandaşı çıktı.

Norveç'te 5 kişinin öldüğü oklu saldırının faili, bir süre önce Müslüman olduğunu söyledi

Dün akşam Norveç’in Kongsberg kasabasında okla saldırı düzenleyen ve 5 kişinin ölümüne iki kişinin de yaralanmasına neden olan kişinin 37 yaşında Danimarka vatandaşı olduğu, bir süre önce müslüman olduğunu söylediği belirtiliyor.

VOA'nın haberine göre polis yetkilileri olayın ardından gözaltına alınan kişinin saldırıyı yalnız başına planlayıp gerçekleştirdiğini herhangi bir bağlantısının olmadığının düşünüldüğünü açıkladı. Ancak bu kişinin radikal gruplardan etkilenmiş olabileceği ifade ediliyor.

Saldırıda yaralanan iki kişiden birinin bir polis memuru olduğu açıklandı. Bu kişilerin tedavisi devam ediyor. Saldırganın ilk ifadesinde kendisine yönelik suçlama hakkında bir savunma yapmadığı suçunu da kabul etmediği belirtiliyor.

Bu saldırı Norveç’te, 2011 yılında bir gençlik kampına düzenlenen ve 77 kişinin öldüğü saldırıdan bu yana ülkede yaşanan en ölümcül saldırı olarak kayda geçti. Saldırganın ok ve yay kullanması da şaşkınlık yarattı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol