birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 06.07.2021 17:38

Norveç'te yeni yasayla artık fenomenler fotoğraflarındaki oynamaları açıklamak zorunda kalacak

Norveç'te hazırlanan yeni yasa, sosyal medya fenomenlerinin paylaştıkları fotoğraflarda kullandıkları efektleri belirtmeleri istenecek.

Norveç'te yeni yasayla artık fenomenler fotoğraflarındaki oynamaları açıklamak zorunda kalacak

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Norveç'te yeni hazırlanan pazarlama yasası değişikliği, sosyal medya fenomenlerini de kapsamına alıyor. Yeni yapılacak düzenlemenin hedeflerinden biri toplumdaki ideal estetik baskısını hafifletebilmek.

GERÇEKTEN FARKI ORTAYA ÇIKACAK

Norveç'te meclisten geçen Pazarlama yasası değişikliği, Kral'ın onayını alırsa, sosyal medya fenomenlerine yeni mecburiyetler getirecek. Hükümetin web sitesinde açıklanan değişikliğin amacı olarak "dokunulmuş, değiştirilmiş görsellerin belirlenerek, ten rengi, vücut şekli ve kiloda yapılan oynamalar açıklanacak. Bu şekilde görselin gerçekten farklı olduğu gösterilmiş olacak" deniyor.

SPONSORLU GÖNDERİLERİ KAPSIYOR

Sosyal medya fenomenlerini, oyuncuları ve sanatçıları etkileyecek olan yasa değişikliği, sponsorlu gönderileri kapsamına alıyor. Açıklanması istenecek değişiklikler arasında fotoğraf filtreleri de bulunuyor.

Yasa değişikliği ile toplumda oluşan ideal güzellik algısı baskısı sonucu ortaya çıkan psilkolojik sorunların ve yeme bozukluğu gibi rahatsızlıkların bir nebze önüne geçilmesi hedefleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol