birgün

19° AÇIK

Nükleer santral firması, Silifke’de yanan ormanlara göz dikti iddiası

Geçen yaz yangınlarda kül olan ormanlık alanlara ilişkin endişeleri güçlendiren bir gelişme yaşandı. Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nı yapan firmanın Silifke’de yanan ormanın kullanım hakkına talip olduğu öne sürüldü.

YEŞİL BİRGÜN 29.09.2021 07:33
Nükleer santral firması, Silifke’de yanan ormanlara göz dikti iddiası
Abone Ol google-news

AYCAN KARADAĞ

Ege ve Akdeniz’de peş peşe çıkan yangınlarda kül olan hektarlarca ormanlık alana ilişkin endişeleri güçlendiren bir açıklama geldi. Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yüklenici firması Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş’nin, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı İmamuşağı köyü yakınlarında yanan 26 dönümlük orman arazisi için talip olduğu iddia edildi. Şirket yetkililerinin, ormanlık araziyi Milli Emlak’tan satın almak için başvuru yaptığı da öne sürüldü.

CHP Mersin Milletvekilli Ali Mahir Başarır, söz konusu arazinin kullanım hakkı olan yurttaşa Akkuyu NGS şirketi tarafından ağaç bedelini ödeme teklifi yapıldığını söyledi. Milletvekili Başarır, “Ancak daha sonra bölgede çıkan yangın nedeniyle söz konusu alandaki ağaçlar yandı. Yanan ormanlık arazilerin tekrar doğaya kazandırılması gerekirken, Akkuyu NGS gibi şirketlere verilerek ranta açılması kabul edilemez" dedi. Başarır şu soruları yöneltti: "Akkuyu NGS şirketi santrala 30 kilometrede uzaklıkta bulunan bu araziyi hangi amaçla Milli Emlak’tan almış ya da almak istemekte? Akkuyu Nükleer Santralında çalışan Ruslar için Silifke Devlet Hastanesi arkasında bir yerleşim yeri yapıldığını biliyoruz. Yoksa Ruslar burayı beğenmedi de Boğsak’taki araziye mi göz diktiler? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı böyle bir yanlışa girdiyse derhal bu yanlıştan vazgeçmeli” diye konuştu.

Öte yandan Muğla’da çıkan yangının üzerinden 1 ay geçmeden yanan ormanlık alanların ranta açılması için girişimde bulunulduğuna ilişkin gelişmeler yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, 7 maden, otel ve RES projesine ‘ÇED gerekli değildir’ ve ‘ÇED olumlu’ raporları verdiği ortaya çıkmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun