birgün

24° AZ BULUTLU

ÇEVRE 10.07.2015 13:39

Nükleer sermayenin Hilton'daki iftarına karşı çevrecilerden 'yeryüzü sofrası'

Nükleer sermayenin Hilton'daki iftarına karşı çevrecilerden 'yeryüzü sofrası'

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri, Akkuyu Nükleer Santrali projesi yöneticilerinin iftar organizasyonunu protesto etmek için 'Yeryüzü iftar sofrası' kurdu.

DHA'nın haberine göre Akkuyu NGS tarafından Mersin'in en lüks mekanlarından biri olan Hilton Oteli'nde özel bir davetli grubuna iftar yemeği verileceği bilgisini alan yaklaşık 200 kişi, tepki olarak otelin yaklaşık 100 metre uzağındaki kaldırıma iftar sofrası hazırladı.

Evlerinde hazırladıkları yemekleri kaldırıma getirerek birarada iftar yapan NKP üyeleri, basına kapalı olan ve Akkuyu NGS yöneticilerinin de katıldığı iftar programını eleştirdi. Her gelenin kendi evinde yaptığı yemekleri iftara katılanlarla paylaşan nükleer karşıtları, kaldırım üzerinde kurdukları sofrada birlik mesajı vererek nükleerin zararlarına dikkat çekti.

SERMAYE KAZANSIN İSTEMİYORUZ!
Etkinlikteki amaçlarının 'Nükleere hayır' demek olduğunu vurgulayan NKP Dönem Sözcüsü Gazi Düz, nükleer santral istemediklerine belirterek şunları söyledi:

"Şu anda Akkuyu Nükleer Santrali'ni yapan NGS firması Hilton Otel'de devlet erkanına, kentin önde gelen isimlerine ve zenginlerine iftar yemeği veriyor. Biz de halk olarak onların 'Evet' dediği santrale 'Hayır' diyoruz. O yüzden bizde Hilton Otel'in önünde bir yeryüzü sofrası kurduk. Biz Türkiye'de bu tip bir enerjiyle sermayeye girdi sağlanmasını istemiyoruz. Sağlanacak enerji ile halkın daha fazla sömürülmesine yol açılmasını istemiyoruz. Santralin yapılması ile doğanın talan ve yok edilmesine karşıyız. Nükleere karşı duran herkes şu an burada bulunuyor."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız