birgün

21° AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 13.02.2020 12:55

Nuran Taşhan’ın ilk kitabı 'Zemra' çıktı

Nuran Taşhan’ın ilk kitabı 'Zemra' çıktı

Nuran Taşhan’ın ilk kitabı Zemra, Edebiyatist yayınlarından çıktı.

Zemra, bizi klasik roman kurgusundan uzaklaştırıp hayatın tam ortasına çekiyor.

Nuran Taşhan; insanların kendi kendilerini ve tüm dünyayı kandırmak için söylediği yalanları görüp onlara ustalıkla kanıyormuş gibi görünürken sayısız kişilik üzerinde sarsıcı berraklıkla gözlem yapabilen bir karakter yaratarak edebiyat dünyamızda “yırtık” bir sayfa açıyor…

Meriç’in yaşadıkları anlatılırken en çok “öteki”lerle karşı karşıya kalıyoruz. Göçmenleri, sınıfsal farkları, gelenek farklarını, tüccarı, memuru, okumuşu, aydını, çocuğu olanı-olmayanı, iş yaşamını, büyüme sancılarını, korkuları, kadın erkek ilişkilerini, sistemin bize dayattığı plazalarda olmanın çelişkilerini okuyoruz.

Londra’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Gümüşlük’e gidip gelirken mizahla hüznün iç içe girdiği muhteşem anlatımla okur öylesine sarsılıyor ki nihayet o da kendini mükemmel biçimde anlatılmış ama biraz ötekileşmiş buluyor.

Zemra’da, insanın sürekli kendisine yalanlar fısıldadığı “aşk” bile başrolü kapamıyor ama en iyi yardımcı oyuncu olarak hep seçiliyor. Başrolde, hepimizle inceden kafa bulan, kalınından çivileri de kalbimize çakan bir kadın var.

nuran-tashan-in-ilk-kitabi-zemra-cikti-687744-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız