birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 21.11.2017 10:36

Nuriye Gülmen'e FETÖ'den soruşturma, 'Ali İsmail'den dava

Nuriye Gülmen'e FETÖ'den soruşturma, 'Ali İsmail'den dava

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığının, açlık grevindeki tutuklu eğitimci Nuriye Gülmen hakkında, 2013-2014 yılları arasında Ali İsmail Korkmaz için yapılan etkinliklere katıldığı için ‘DHKP-C üyeliği’ suçlamasıyla dava açtığı ortaya çıktı. Başsavcılık Gülmen’i FETÖ’den de soruşturup takipsizlik verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 250 günü aşkın süredir açlık grevi yapan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça hakkında bazı sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek örgüt üyeliği suçlamasıyla mayıs ayında dava açmıştı. Bu davayla ilgili tartışmalar devam ederken, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçti. Başsavcılık, 12 Haziran 2017’de, Gülmen dahil 5 sanığa, Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz ile ilgili Eskişehir’de yapılan basın açıklaması ve etkinliklere katıldıkları gerekçesiyle 'örgüt propagandası yapmak' suçundan dava açtı.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Eskişehir Başsavcılığı hazırladığı bu iddianameden 5 ay sonra aynı eylemleri gerekçe göstererek, bu sefer Gülmen hakkında 17 Ekim 2017 tarihinde 'örgüt üyeliği' suçlamasıyla ikinci bir iddianame hazırladı.

İddianamenin son satırında, “Nuriye Gülmen hakkında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karar verilmiştir” ifadeleri yazıldı.

DELİL YAPILAN EYLEMLER

İddianamede, Ali İsmail Korkmaz için kullanılan “Gezi eylemlerinde yaralandığı iddia edilen” ifadesi dikkat çekti. Gülmen hakkında delil olarak gösterilen bazı eylemler şöyle:

  • 24 Ağustos 2013 tarihinde Eskişehir’de yapılan “Gezi direnişçilerini değil Ali İsmail Korkmaz’ın katillerini tutuklayın” pankartı altında yapılan eylem.
  • 20 Kasım 2013’te Eskişehir’de İsmet İnönü Caddesi’nde, Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünü konu edinen tiyatro gösterisi.
  • 1 Şubat 2014’te Korkmaz’ın ölümüne ilişkin Kayseri’de görülen dava için bildiri dağıtma, duyuru yapma.
  • 28 Ekim 2013’te, Gezi eylemleri sırasında öldürülen Ethem Sarısülük’e ilişkin davanın duruşmasına katılmak için Eskişehir’den Ankara’ya gelmesi.
  • 10 Eylül 2013’te Gezi eylemleri sırasında Hatay’da hayatını kaybeden Ahmet Atakan için Eskişehir’de yapılan eylem.

‘AMAÇ DOSYAYI DOLDURMAK’

Gülmen’in avukatlarından Murat Yılmaz, “Ankara Savcılığı davayı açtıktan sonra boş olan dosyayı doldurmak için bu sefer Eskişehir Savcılığı, 4 sene önceki Ali İsmail Korkmaz ile ilgili etkinlikleri, basın açıklamalarını gerekçe gösterek davalar açmıştır. Amaç dosyayı doldurmaktır” iddiasında bulundu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız