birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Nuriye ve Semih'e destek eylemine polis saldırısı

Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevinin 137’inci gününde,Nuriye ve Semih İçin Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla yapılmak istenen eyleme polis saldırdı. 7'si avukat 43 kişi gözaltına alındı

GÜNCEL 23.07.2017 13:20
Nuriye ve Semih'e destek eylemine polis saldırısı
Abone Ol google-news

BİRGÜN / ANKARA

OHAL KHK’sı ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevinin 137’inci gününde Ankara Güvenpark’ta yapılmak istenen eyleme polis saldırdı. 7'si avukat 43 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 50 kişi Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

​Gözaltına alınanların bir kısmının götürüldüğü Devlet Demiryolları Hastanesi'nde ise "işkence" yapıldığı sosyal medyada yer aldı. Gezi Direnişinde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün ailesinin de avukatlığını yapan Kazım Bayraktar, hastanede yaşananlara ilişkin tweet attı.

nuriye-ve-semih-e-destek-eylemine-polis-saldirisi-324665-1.

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ve SES Genel Sekreteri Pınar İçel, hastaneye destek ziyaretine gitti.

KESK Eş Başkanı Gezen, Eğitim Sen Genel Başkanı Aydoğan, SES Genel Sekreteri İçel, polis amirleri ile görüşerek, insanların gözaltı aracında ters kelepçe ile havasız ortamda tutulmasının hukuka aykırı olduğunu belirtmesine ragmen işlem yapılmaması üzerine tutanak tuttu.

OTOBÜSLER ALIKONULDU

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma Platformu’nun çağrısı ile İstanbul’dan Ankara’ya gelmek isteyen otobüslere dün izin verilmediğinden eylem bugüne ertelenmişti. Bugün de İstanbul’dan yola çıkan otobüslerin Ankara’ya girişine izin verilmedi ve otobüste bulunanların kimlikleri alıkonularak otobüsler Bolu’ya götürüldü.

Ankara’da ise “Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilesin” pankartı açarak Güvenpark’tan Yüksel Caddesi’ne yürümek isteyen gruba polis saldırdı. Güvenpark’ta ve Ziyagökalp Caddesi üzerinde çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Nuriye Gülmen twitter adresinden yapılan paylaşıma göre Çağdaş Hukukçular Derneği’nden avukatlar da gözaltına alındı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol