birgün

24° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 15.04.2021 01:06

Nusret Gökçe'ye 5 milyon dolarlık telif davası açıldı

İşletmeci Nusret Gökçe'ye 5 milyon dolarlık telif davası açıldı. Gökçe'nin, bir restoranda kullanılmak üzere anlaştığı sanatçılar tarafından yapılan çizimi izinsiz olarak diğer restoranlarında da kullandığı belirtildi.

Nusret Gökçe'ye 5 milyon dolarlık telif davası açıldı

Nusret Gökçe, Miami'deki mekanı için yaptırdığı tasarımlar nedeniyle mahkemelik oldu.

New York Post'un haberine göre; Gökçe, mekanının tasarımı için William Hicks ve Josphe Iurato isimli iki sanatçıyla anlaştı.

Gökçe, iki isimden restoranın duvarlarına 'tuzlama hareketini' yapmalarını istedi. Miami’deki restoranda kullanılan duvar resimleri, daha sonra Nusret’in Doha, Dubai ve New York’taki şubelerinde de yer aldı.

5 MİLYON DOLARLIK DAVA

Bu durumun kendilerinden izinsiz bir şekilde gerçekleştiğini belirten Hicks ve Josphe Iurato, Manhattan Federal Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Telif hakkı davası açan iki sanatçı, Nusret Gökçe’den 5 milyon dolar tazminat talebinde bulundu.

Dava dosyasında adı geçen şubeler arasında; New York, Dubai, Abu Dhabi, Ankara, Etiler, Mykonos ve Bodrum Yalıkavak Marina bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol