birgün

1° LİGHT RAİN AND SNOW

GÜNCEL 04.06.2015 11:05

O fotoğrafın kahramanı: Gezi'de ortak yanımızın çok olduğunu farkettim

O fotoğrafın kahramanı: Gezi'de ortak yanımızın çok olduğunu farkettim

Gezi Direnişi sırasında elinde BDP bayrağıyla Atatürk posteri taşıyan bir eylemcinin elini tutarken ölümsüzleşen o anın kahramanı Ali Şahin ilk kez konuştu. Gezi direnişi için Urfa'daki işinden istifa ederek İstanbul'a gelen Şahin, " O fotoğrafta herkes yardım ettiğim kişinin kadın olduğunu ve benim olaya duygusal yaklaştığımı sanıyor. Oysa o eylemci 55 yaşında bir amcaydı. en politik ahlakımdan dolayı o sırada zor durumda olan bir eylemciye elimi uzattım'' dedi.

Gezi Direnişi'nde çekilen fotoğraflar arasında Doğan Haber Ajansı foto muhabiri Uğur Can'ın çektiği bu fotoğraf da sosyal medyada çok paylaşılmış ve konuşulmuştu. Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, BDP bayrağı taşıyan Ali Şahin sinema sektöründe çalıştığını ve bir film projesi için Urfa'da bulunduğunu söyleyerek "Görüntü yönetmenliği yapıyordum. Gezi Parkı eylemleri başlayınca İstanbul’a gelmek istedim. Ancak çalıştığım için bu pek mümkün görünmüyordu. Ben de istifa edip İstanbul’a geldim. 2 Haziran’da Gezi Parkı eylemlerine katıldım." diye konuştu.

"GEZİ'DE İNSANLAR BİRBİRİNE EMPATİ KURMAYA BAŞLADI" o-fotografin-kahramani-gezi-de-ortak-yanimizin-cok-oldugunu-farkettim-49661-1.
Şahin olayın kendisi için çok sıradan olduğunu belirterek, "O yaşlı bir adamdı. Ben politik duruşum gereği ona yardım ettim. Gezi Parkı’nın en iyi tarafı zıt kitleleri birbirine yakınlaşmasını sağlamak oldu. Gezi sırasında insanlar birbiri daha çok empati kurmaya başladı. Mesela ben Kemalist veya Milliyetçi insanlara karşı çok sert duruyordum. Sürekli farklı olduğumuzu düşünüyordum. Ancak o fotoğraftan sonra onlarla aslında birçok ortak yanımızın da olduğunu fark ettim. Örneğin Gezi Park olayları sırasında biz CHP ’nin standını ziyaret ediyorduk. Onlar da bizim halayımıza katılıp bize yemek getiriyordu. Dolayısıyla Algım değişti. Gezi sonrasında özgürleştiğimi fark ettim.’’ dedi.

"O AMCAYLA OLAYDAN SONRA HİÇ GÖRÜŞMEDİM"
"Olaydan sonra o fotoğrafı bir kez sosyal medyada paylaştım diyen Şahin, O olaydan sonra o amcayla hiç görüşmedim. Yardım ettiğim amcanın kim olduğunu bilmiyorum. O amcayı merak ediyorum. Onunla oturup sohbet etmek isterim. Biraz çılgın bir amcaydı. Çünkü ben ona yardım ettikten sonra tekrar çatışmaya gitti.’ dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız