birgün

18° AÇIK

Ocak ayı hayvan hakları raporu: En az 48 bin hayvanın yaşam hakkı gasp edildi

HAKİM’in ocak ayı hayvan hakları ihlalleri raporu korkunç tabloyu gözleri önüne serdi. Rapora göre bir ayda en az 48 bin hayvanın yaşam hakkı gasp edilirken, 47 işkence vakası meydana geldi

YAŞAM 18.02.2020 07:05
Ocak ayı hayvan hakları raporu: En az 48 bin hayvanın yaşam hakkı gasp edildi
Abone Ol google-news

Dilara Şimşek

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) ocak ayı hayvan hakları ihlalleri raporunu, dün açıkladı. Hazırlanan rapor, 9 Kasım 2019’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden HAKİM Koordinatörü Burak Özgüner’e adandı.

HAKİM Koordinatörü Fatma Biltekin, milyonlarca hayvanın fiziksel ve psikolojik şiddet gördüğünü ve farklı endüstriler tarafından sistematik zulme uğradığını vurguladı. Medyada bu ihlallerin küçük bir kısmına yer verildiğini söyleyen Biltekin, “Bir aylık rapor bile, hayvan hakları ihlâllerinin aslında ne denli korkutucu boyutlarda yaşandığı gerçeğini de ortaya koyuyor” dedi. HAKİM raporuna göre, ocak ayında en az:

>>48 bin 348 yaşam hakkı gaspı,
>>47 işkence vakası,
>>29 bin 804 özgürlüğü kısıtlama,
>>2 cinsel şiddet,
>>Belediye çalışanları ve kamu görevlileri eliyle yaşanan 4 ihlal vakası raporlanabildi.

Milyonlarca hak ihlali var

Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nden Aslı Alpar, “Tarım ve Orman Bakanlığından elde edilen veriye göre 2019 yılı kasım ayına kadar 7 milyon 174 bin 352 hayvan yurtiçi sevk sırasında işkenceye maruz bırakıldı. Resmi olmayan verilere göre adalarda bin 400’den fazla at faytona koşturulma esnasında eziyet gördü” diye konuştu. Alpar, TÜİK verilerine göre 2019’un ekim ayına kadar 2 milyon 090 bin 771 hayvanın cinsel şiddete maruz bırakıldığını belirtti.

12 yılda 125 yunusa ne oldu?

Yunuslara Özgürlük Platformu’ndan Öykü Yağcı ise yunus gösteri v merkezlerindeki soruna dikkat çekti. 2005-2017 yılları arasında afalina türü 75 yunusun yunus parklarına satıldığını belirten Yağcı, “Yunus parkı işletmecilerinin paylaştığı mevcut toplam tutsak yunus sayısı 50. Arada 25 gibi büyük bir fark var. 12 yılda 25 yunusa ne olduğunu, bu ticari işletmelerde kaç hayvanın hayatını kaybettiğini öğrenmek istiyoruz” dedi. Öte yandan geçen sene hayvan hakları ile ilgili CHP 24, HDP 8, MHP 3 ve İYİ PARTİ 1 soru önergesi verirken AKP soru önergesi vermeyen tek parti oldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun