birgün

27° AÇIK

Odabaşı’ndan operasyon açıklaması: Bilgi yok, 'bu iş acaba siyasi mi?' noktasına geliyoruz

'Rüşvet' operasyonunda verilen gözaltı kararlarına ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, "Kasap gözaltına alınmış, bar sahibi alınmış, ne olduğunu net olarak bilmiyoruz. Bunların hiçbiri olmayınca 'Bu iş acaba siyasi mi?' noktasına geliyoruz" dedi.

GÜNCEL 17.05.2022 15:07
Odabaşı’ndan operasyon açıklaması: Bilgi yok, 'bu iş acaba siyasi mi?' noktasına geliyoruz
Abone Ol google-news

Sabah saatlerinde düzenlenen rüşvet operasyonuyla ilgili konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, "'Şu gerekçeyle, şu arkadaşlar gözaltına alındı' diye bir bilgi yok. Eğer böyle bir şey varsa keşke Emniyet ve savcılık bizimle işbirliği yapsaydı, biz de eğer bu tür işlemler varsa onlara yardımcı olsaydık" ifadelerini kullandı.

İstanbul merkezli 5 ilde çoğunluğu Kadıköy Belediyesi’nde görevli zabıta personeliyle belediye mühendislerinin de aralarında yer aldığı 54’ü kamu görevlisi 224 kişi hakkında “Rüşvet Almak, Vermek, Aracılık Etmek” ve “Resmi Belgede Sahtecilik” suçlamalarıyla gözaltı kararı verildiği duyurulmuştu. Gözaltı kararlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Odabaşı, "Kadıköylünün hakkını aramaya, Kadıköylünün çıkarını korumaya devam edeceğim, bedeli ne olursa olsun" dedi.

Tele1'den Enver Aysever'in sorularını yanıtlayan Odabaşı, şöyle konuştu:

'NE OLDUĞUNU NET OLARAK BİLMİYORUZ'

"Kasap gözaltına alınmış, bar sahibi alınmış, ne olduğunu net olarak bilmiyoruz. Tekrar söylüyorum, 'şu gerekçeyle, şu arkadaşlar gözaltına alındı' diye bir bilgi yok. Eğer böyle bir şey varsa keşke Emniyet ve savcılık bizimle işbirliği yapsaydı, biz de eğer bu tür işlemler varsa onlara yardımcı olsaydık. Bize gelen bir bilgi yok. Bir bilgi olmadan yorum üzerine konuşuyorum, ne kadar doğru bilmiyorum.

'TELEFONLA ÇAĞRILIP İFADELERİ ALINABİLİRDİ'

Sayın Genel Başkanımız ısrarla bu tür operasyonların belediyelere yapılacağını söylüyor. Biz de 'Böyle bir operasyon olabilir, ama neden bize yapsınlar?' diye düşünüyorduk. Kimseyi de suçlayacak, zan altında bırakacak bir şey söylemiyorum. Gözaltı emrini veren de hukukçu, ben de hukukçuyum. Bir telefonla çağırıp bunların ifadeleri de alınabilirdi, belki bize bilgi verilirdi biz de belediyede soruşturma başlatabilirdik. Bunların hiçbiri olmayınca 'Bu iş acaba siyasi mi?' noktasına geliyoruz.

Ben kendimden eminim, görevimin başındayım. Şerdil Dara Odabaşı olarak verilmeyecek hesabım yok. Kadıköylünün hakkını aramaya, Kadıköylünün çıkarını korumaya devam edeceğim, bedeli ne olursa olsun."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol