birgün

14° SİSLİ

DÜNYA 01.10.2017 16:38

ÖDP’den Katalonya açıklaması: Referandum hakkı şiddetle engellenemez

ÖDP’den Katalonya açıklaması:  Referandum hakkı şiddetle engellenemez

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Katalonya’da bugün gerçekleştirilen ve İspanya polisinin yoğun saldırısıyla engellenmek istenen bağımsızlık referandumuna ilişkin açıklama yayımladı.

Özerk Katalonya bölgesinin bağımsızlığının oylandığı referanduma yönelik saldırıda çok sayıda kişi yaralanırken ÖDP'nin açıklamasında İspanya hükümetine bağlı polislerin yoğun şiddeti ve saldırısı eleştirildi.

odp-den-katalonya-aciklamasi-referandum-hakki-siddetle-engellenemez-359230-1.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: İspanya devletinin baskı ve şiddetini kınıyoruz. Referandum hakkı şiddetle engellenemez. Bu hak özgürce kullanılmalıdır. 2008 krizi sonrasındaki Avrupa bunalımının sonucunda ortaya çıkan bu sorunun çözümünün bağımsızlık değil federal birlik olduğuna inanıyoruz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol