birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 03.10.2016 16:56

ÖDP eski İl Başkanı Canpolat’ın evine ‘Cumhurbaşkanı'na hakaret’ baskını

ÖDP eski İl Başkanı Canpolat’ın evine ‘Cumhurbaşkanı'na hakaret’ baskını

GÖKAY BAŞCAN

Eski ÖDP Mersin İl Başkanı, Haziran Hareketi Mezitli Yürütmesi üyesi Oktay Canbolat’ın evine polis baskını düzenlendi ve polis arama emrini göstermeden evinde arama yaptı. ÖDP ve Birleşik Haziran hareketi bildiri ve afişlerini alan güvenlik şube ekipleri üç tane dizüstü bilgisayarına el koydu. Alınan ilk bilgiye göre, Canpolat'ın dün gerçekleştirilen bildiri dağıtımı sırasında yaptığı konuşmadan dolayı 'Cumhurbaşkanı'na hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçlamasıyla' gözaltına alındığı öğrenildi. Canpolat geçtiğimiz hafta laiklik bildirisi dağıtırken gözaltına alınmıştı. Canpolat bu gece gözaltında tutulacak.

Haziran Hareketi Mezitli Yürütmesi’nden verilen bilgiye göre, Mersin Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri öğle saatlerinde eski ÖDP İl Başkanı ve Haziran Hareketi Mezitli Yürütmesi üyesi Oktay Canpolat’ın evine geldi. Savcılığın arama ve gözaltı kararı olduğunu belirten polisler, evde arama yapmaya başladı ve Canpolat’ın evden çıkmasına veya dışarıyla iletişim kurmasına izin vermedi.

Aramanın ardından polis ekipleri Oktay Canpolat’ı gözaltına alarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Canpolat, geçtiğimiz hafta laiklik bildirisi dağıtırken gözaltına alınmış, Pazar akşamı düzenlenen eylemde de basın bildirisini okumuştu.

Canpolat'ın baskının ardından eminyete götürüldüğü anlar kameralara yansıdı.

haziran-uyesinin-evine-laiklik-baskini-192460-1.haziran-uyesinin-evine-laiklik-baskini-192461-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız