birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 04.01.2019 12:06

ÖDP: İBB, Adalar’da yaşanan at ölümlerine sessiz kalıyor

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul İl Örgütü, Adalar’da yaşanan at ölümlerine ilişkin açıklama yayımladı. Büyükada’da Dilburnu Tabiat Parkı yakınlarında ormanlık alanda çıkan yangın sonucu atların bulunduğu ahır ve barakalarda gerekli önlemlerin bulunmamasından dolayı 9 at yanarak yaşamını yitirdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Adalar’da denetimsiz şekilde yürütülmekte olan fayton taşımacılığının bir sonucu olarak bugün yaşanan bu […]

ÖDP: İBB, Adalar’da yaşanan at ölümlerine sessiz kalıyor

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul İl Örgütü, Adalar’da yaşanan at ölümlerine ilişkin açıklama yayımladı.

Büyükada’da Dilburnu Tabiat Parkı yakınlarında ormanlık alanda çıkan yangın sonucu atların bulunduğu ahır ve barakalarda gerekli önlemlerin bulunmamasından dolayı 9 at yanarak yaşamını yitirdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Adalar’da denetimsiz şekilde yürütülmekte olan fayton taşımacılığının bir sonucu olarak bugün yaşanan bu acı olay karşısında yetkililerden hiçbir açıklama yapılmamaktadır. Yaşanan bu acı olay, İBB Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’ne bağlı olarak yürütülen fayton taşımacılığının kamuoyundaki tüm tepkilere rağmen Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılmamasının bir sonucudur” ifadeleri kullanıldı.

ADALAR’DA FAYTON YASAKLANSIN

Açıklamada Adalar’da yürütülen fayton taşımacılığından dolayı her yıl 500’ü aşkın at hayatını kaybettiğine değinildi. Ayrıca “Aynı zamanda, binlerce at şiddete ve kötü muameleye maruz kalmaktadır. Dünya’nın birçok ülkesinde fayton taşımacılığından vazgeçilmesine rağmen, dünya turizm başkentlerinden biri olan İstanbul’da bu uygulamadan vazgeçilmemiştir” denildi.

İBB, ÖLÜMLERE SESSİZ KALIYOR

“Adalar’da fayton taşımacılığından dolayı yaşanan at ölümlerine karşı kamuoyunda yıllardır ciddi bir tepki bulunmaktadır. Başta, Hayvanseverler olmak üzere, birçok demokratik kitle örgütü ve İstanbul halkı tarafından dile getirilen at ölümlerine İBB sessiz kalmıştır. Yürütülen pek çok kampanyaya ve protesto eylemlerine, 2014 yılında İBB meclisinde üyelerce fayton taşımacılığından dolayı yaşanan at ölümlerinin gündeme getirilmesine karşın hiçbir adım atılmamıştır” denilerek İBB’nin durum karşısında duyarsız kaldığına dikkat çekildi.

AKP, İSTANBUL’A İHANET ETMEYE DEVAM EDİYOR

“1994 yılından itibaren İstanbul’u yönetmekte olan mevcut iktidar, kent yaşamını yağma ve talan ile yok ederken, içerisinde var olan tüm canlıları ve hayvanları da yok etmektedir. Yaşadığımız kenti içerisinde yaşayan tüm canlılarla birlikte ortak yaşam alanı olarak görmek yerine; kentin tamamını rant temelli, sermaye yanlısı şekilde yönetmektedir. AKP belediyeciliği 25 yıldır İstanbul’a ihanet etmiştir ve ihanet etmeye devam ediyor”

ÇÖZÜM: DOĞA İLE UYUMLU YEREL YÖNETİM ANLAYIŞI

Açıklama “Yaşadığımız dünya kentlerimizin de içerisinde bulunduğu tüm canlılarla ve hayvanlarla birlikte bir bütündür. Ancak, sömürüsüz bir dünya ve doğa ile uyumlu yerel yönetim anlayışıyla kentlerimize, yaşam alanlarımıza, doğaya ve canlılara sahip çıkma mücadelemiz sürecektir” ifadeleri kullanılarak sona erdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol