birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 12.11.2019 18:44

ÖDP'li Can Güneş serbest kaldı

ÖDP'li Can Güneş serbest kaldı

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Üyesi Can Güneş tutuklu bulunduğu Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan serbest kaldı.

7 Kasım Perşembe günü tutuklanarak cezaevine gönderilen Güneş için ÖDP avukatları infazın durdurulması için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na itirazda bulundu.

İtiraz sonucunda Başsavcılık infazı durdurma kararı aldı. Bu kararın ardından Güneş akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Can Güneş 2015 yılında yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle tutuklanmıştı.

Güneş'in tutuklanması ile ilgili olarak ÖDP'den yapılan açıklamada "Yargı reformu paketleri ile demokratikleşme iddiasında bulunan iktidar bir yandan demokrasiden bahsederken diğer yandan ise demokratik haklarını kullanan yurttaşları keyfi biçimde cezalandırmaktadır. Başta arkadaşımız olmak üzere bu alanda özgürlüklerinden mahrum bırakılan tüm yurttaşların hakkını savunacağımızı bir kez daha dile getiriyoruz" denmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız