birgün

24° AZ BULUTLU

GÜNCEL 08.07.2019 09:12

ODTÜ’de KYK direnişine polis saldırısı!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de yapılmak istenen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı 55 gündür direnen öğrenciler güne polis baskını ile uyandı. Kavaklık’ta olan onlarca öğrenci ablukaya alındı. KYK Yurdu’nun yapılıp okula ‘truva atının’ girmesini ve ekolojik katliamı engellemeye çalışan öğrenciler 55 gündür ODTÜ Kavaklık’ta direniyordu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, […]

ODTÜ’de KYK direnişine polis saldırısı!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de yapılmak istenen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı 55 gündür direnen öğrenciler güne polis baskını ile uyandı. Kavaklık’ta olan onlarca öğrenci ablukaya alındı.

KYK Yurdu’nun yapılıp okula ‘truva atının’ girmesini ve ekolojik katliamı engellemeye çalışan öğrenciler 55 gündür ODTÜ Kavaklık’ta direniyordu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda polisin direnişi sonlandırmak için müdahale ettiğini duyurdu. Candan “Polis Odtü kavaklığa girmiş durumda Odtüye acil destek….” mesajını paylaştı.

ODTÜ Savunulmalıdır hesabından ise polis saldırısının görüntüleri yayınlandı. Destek için ODTÜ’ye giden vekil ve akademisyenler ise içeri alınmadı. Polisin ODTÜ’ye girmesinin ardından kavak ağaçlarının kesilmesi için kamyonlar da üniversite içine alındı.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “ODTÜ’de yurt yapılması istenilen alanda, Parselasyon yok, arsa şu anda kadastral parsel konumunda. Bu nedenle kazı izni ve inşaat ruhsatı yok. ODTÜ İmar Planı 12 no’lu plan notuna göre bu işlemleri yapmaya yetkili olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da bunlar alınmış değil,” açıklamasında bulundu.

BELEDİYE YETKİLİLERİ İÇERİ ALINMADI

Ruhsatsız inşaatı mühürlemek için gelen Çankaya Belediyesi ekipleri ise ODTÜ’ye alınmadı. CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer, yetkilileri vekil aracına bindirerek içeri soktu.

Belediye görevlilerinin yurdu ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlemek istediği; fakat polis şefinin “Rektörlükten haber bekliyoruz” diyerek buna izin vermediği bildirildi.

O anlar, Taşcıer’in paylaştığı videoya şöyle yansıdı: