birgün

5° AÇIK

EĞİTİM 23.10.2018 08:24

ODTÜ’lü öğrenciler hakim karşısında

ODTÜ’lü öğrenciler hakim karşısında

ODTÜ mezuniyet töreninde açtıkları ‘Tayyipler Alemi’ pankartı nedeniyle tutuklanıp serbest bırakılan öğrenciler hâkim karşısına çıktı.

Pankart nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması başlatılmış, bu kapsamda dört kişi 11 Temmuz’da tutuklanmıştı. Öğrenciler hakkında bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası talep edilirken, öğrenciler 10 Ağustos’ta tahliye edilmişti. Erdoğan, şikâyetini geri çekmesine rağmen, dava düşmemişti. Dün görülen duruşmada sanık avukatları ‘eylemin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini, öğrencilerin pankartın suç teşkil ettiğini bilmediklerini, Erdoğan’ın da şikâyetini geri çekmesi nedeniyle mahkemenin oluşan bu toplumsal mutabakata destek yönünde bir karar vermesi gerektiğini’ söyledi.

Sanık avukatları öğrenciler Burak A., Dilan C. Y. ve Furkan E.D.’nin yurt dışına çıkış yasağı ile Şahin D. için konulan adli kontrol şartının kaldırılmasını talep etti. Avukatlar ayrıca beş sanığın da duruşmalardan vareste tutulmalarını istedi. Mahkeme, vareste ve yurtdışı yasağıyla ilgili talepleri kabul ederken, Ankara başsavcılığına müzekkere yazılarak, 2005 yılında Penguen dergisinde yayınlanan karikatür nedeniyle derginin yöneticileri hakkında soruşturma açılıp açılmadığı, açılmışsa sonucunun mahkemeye gönderilmesini isteyerek duruşmayı 4 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol