birgün

8° AÇIK

EĞİTİM 24.09.2021 13:30

ODTÜ öğrencileri yüz yüze eğitim istiyor

ODTÜ’de akademisyenlerin ardı ardına tam online dönem açıklamalarının ardından öğrenciler yüz yüze eğitim için kampanyaya başladı. Öğrenciler, aşılamaya rağmen yüz yüze eğitim hakkına kavuşamamayı, eğitim haklarının gaspı olarak nitelendiriyor.

ODTÜ öğrencileri yüz yüze eğitim istiyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) okul yönetiminin koyduğu yüzde 40 online sınırına uyulmasını isteyen öğrenciler sosyal medyada kampanya başlattı.

Sosyal medyada tepkilerini dile getiren öğrenciler, akademisyenlerin salgın korkusu sebebiyle derslerinin tamamını online yapma kararını protesto ediyor. Öğrenciler, aşılamaya rağmen yüz yüze eğitim hakkına kavuşamamayı, eğitim haklarının gaspı olarak nitelendiriyor.

#ODTÜYüzYüzeEğitimİstiyor etiketiyle seslerini duyuran öğrenciler, barınma krizinin ortasında bir de kampüs içi eğitim haklarının elinden alınmasını istemiyor. Evlere kapatılarak bir buçuk yıldır online şekilde eğitim görmeye çalışan öğrenciler, akademisyenlerin çekincelerinden rahatsız.

FİİLEN ONLINE

Tamamı online şeklinde duyurulan derslerin birçoğunun tek bir bölümü veyahut fakülteyi değil okulun çoğunu etkiliyor olması, kimi bölümlerde tüm akademisyenlerin online kararı gibi etkenler, öğrencilerin birçoğu için sonbahar dönemini fiilen tam zamanlı online eğitime zorluyor.

Akademisyenlerin tam dönem online eğitim kararını, okulların açılmasına kısa süre kala alması, öğrencilerin barınma ve eğitim şartlarını oluşturma sürecini de baltalıyor. Birçok öğrenci yurt başvurusu ve ev kiralama süreçlerini tamamlamışken yapılan açıklamalar, öğrencileri ekonomik anlamda da zor durumda bırakıyor. Sosyal medyada kampanya yaparak tepki gösteren ve değişiklik talep eden öğrencilerle SOL Gençlik de dayanışma içerisinde.

ODTÜ yönetimi, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada derslerin en fazla yüzde 40’ının online şekilde yapılabileceğini açıklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol