birgün

3° KAPALI

Ödüller yine yandaşa aktı

MEB’in 2021’de iktidara yakın sendika üyesi okul idarecilerine giden ödülleri tepki çekerken, Ordu’da iktidara yakın sendika üyesi üç kişiye ödül verildiği öne sürüldü.

GÜNCEL 23.09.2022 06:30
Ödüller yine yandaşa aktı
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2021’deki personel ödülleri tepki çekerken Ordu’da 2022 ödülleri için belirlenen isimler dikkat çekti. Toplam beş ilçesinde hiçbir öğretmenin ödüle değer görülmediği kentte ödül alan üç ismin iktidara yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir-Sen üyesi olduğu öğrenildi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, henüz bir ay önce görevine başlayan bir okul müdürü de ödüle değer görüldü.

ORDU’DA SKANDAL

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2021’de ödüllendirdiği 11 bin kişiden yalnızca 4 bini öğretmenlerden oluştu. Tepki çeken ödül listesinin ardından Ordu’da da skandal bir tablo meydana geldi. Ordu’da, 2022’de ödül verilecek personelin listesinin henüz yıl bitmeden belirlendiği iddia edildi.

BİR AYDA ÖDÜL ALDI

İddiaya göre, kentin 19 ilçesinden beşinde hiçbir öğretmen ödüle değer görülmedi, ödül alanların ise iktidara yakın sendika ile bağlantılı olduğu bildirildi.

Ordu’nun Gülyalı ilçesinde ödül verilecek dört isimden üçünün Eğitim Bir-Sen üyesi olduğu öne sürüldü. Ödüllere yönelik iddialar bununla da sınırlı kalmadı. Ödül aldığı belirtilen İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Erol Başar’ın, ilçedeki toplam görev süresinin yalnızca bir ay olduğu ifade edildi.

ÖĞRETMENLER ENGELLENDİ

Ödüllere yönelik çarpıcı bir başka iddia ise ödül duyuru yazısıyla ilgili iddia oldu. Ödül başvurusuna ilişkin resmi yazının ilçe milli eğitim müdürlüğünce okullara gönderilmediği, bu yolla öğretmenlerin ödül için başvurmasının önüne geçildiği savunuldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol