Odunpazarı Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 84. yıl dönümünde Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” konseri ile andı.

Odunpazarı Belediyesi, Atatürk’ü ‘sevdiği şarkılar’ ile andı
Fotoğraf: ANKA

“Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” konserine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra çok sayıda Eskişehirli katıldı. Konserde, Sunuculuk Atölyesi eğitmeni Serpil Vurucu, Mustafa Gündüzöz, Gül Taşdelen, Volkan Mutluer, Büşra Sipahioğlu Atatürk’ün biyografisini hikayeleştirerek anlattı. Ergün Elibaş ise sırasıyla “Ankara'nın Taşına Bak”, “Sarı Zeybek Şu Dağlara Yaslanır”, “İzmir'in Kavakları” ve “Çalın Davulları” adlı eserleri seslendirdi. Atatürk’ün ölüm anının anlatıldığı programın son bölümü, salonda duygusal anlar yaşattı. Vurucu, Atatürk’ün ölüm anını anlatırken, sahnede bulunan diğer sunucular saygı duruşuna geçti. Sirenlerin çalmasının ardından program, Elibaş’ın “Atam Ağıdını” seslendirmesi ile sona erdi.

Gecenin sonunda sahneye çıkan Başkan Kurt, Sunuculuk Atölyesi eğitmeni Serpil Vurucu ve atölye katılımcıları ile Ergün Elibaş’ı tebrik ederek, programda emeği geçen herkese teşekkür etti. Atatürk’ün çok büyük bir dünya lideri olduğunu vurgulayan Kurt, Atatürk’ün sadece Türkiye’de değil tüm dünya tarafından anıldığını söyledi. Kurt, şöyle konuştu:

“O’NA BORCUMUZU ÖDEMEK ZORUNDAYIZ”

“Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, en büyük kahramanıdır. Atatürk; düşün adamı, asker, yönetici, siyasetçi ve yüz yıl önceki öngörüleri bugün bile doğru çıkan, hayatta en doğru yol gösterici bilimdir diyen bir kişilik ve şahsiyet. O’na borcumuzu ödemek zorundayız. Türk gençleri ve Türk halkı olarak Cumhuriyet’in 99’uncu yılında karamsar bir ülke olma durumundan çıkmak zorundayız. Aydınlık bir Türkiye’yi en kısa sürede gerçekleştireceğiz.

Son 20 yıllık karanlık ve olumsuzluk, bizi karamsarlığa itmesin. Önümüzdeki yıl, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı. Bu 100’üncü yılı öyle böyle geçirdik, ama ikinci 100’üncü yılını temel insan haklarına dayalı, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak; ilelebet yaşatmak hepimizin boynunun borcudur. Atatürk’ün ülkemizi emanet ettiği gençler bunlar. Hem sanatçı hem bilim insanı olarak yeni 100 yılı hep birlikte şekillendirelim. Hep birlikte güçlü bir mücadeleye hazır olalım. Atatürk’ün adını silmek isteyenlere inat, hep birlikte bu mücadeleyi en güçlü noktaya getirmek gerekir.”

(ANKA)