birgün

4° AZ BULUTLU

SAĞLIK 31.12.2020 08:01

Öfkeliyiz, tükendik, ölüyoruz

Öfkeliyiz, tükendik, ölüyoruz

HABER MERKEZİ

Sağlık çalışanları dün tüm ülkede “Öfkeliyiz; çünkü tükendik, çünkü, ölüyoruz” sloganıyla sokağa çıktı.

Yapılan basın açıklamalarında, Covid-19 nedeniyle yüzlerce sağlıkçının hayatını kaybettiği ve binlerce sağlıkçının da hastalandığı vurgulanarak şöyle denildi: “Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü tarihten çok önce, sağlık emek ve meslek örgwütleri olarak halkımızın sağlığı için, sağlık çalışanlarının sağlığı için size uyarılarda bulunduk. Bilimin, aklın yolunu gösterdik. Bizleri dinleyin dedik. Ama siz aklı, bilimi ve bizleri dinlemeyerek hem halkımızın hem de sağlık çalışanlarının hayatını tehlikeye attınız. Siyasi ve ekonomik kaygılarla aldığınız kararlar, ötesinde alamadığınız kararlar yüzünden binlerce insanımızı, yüzlerce sağlık çalışanımızı kaybettik.”

TERÖRİST İLAN ETTİNİZ

“Halkın sağlığını değil, ekonomik çıkarları öncelediniz. Bilim insanlarının önerilerine ve kararlarına kulaklarınızı tıkadınız. Salgından politik başarı hikâyesi çıkarmaya çalıştınız” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Salgın konusunda doğruları söyleyen kim varsa terörist ilan ettiniz. Sağlık emek, meslek örgütleri ve tüm sağlık çalışanları adına, size ‘Artık yeter daha fazla eksilmek istemiyoruz’ diyoruz. Bizler yaşamak, yaşatmak istiyoruz.” Açıklamalara Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık- İş), Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği ile Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği katıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol