birgün

15° KAPALI

Oğlu öldürülen İshak Tepe: Korkmaz Tağma’dan davacıyım

İlk olarak Bitlis’in Mutki ilçesinde ardından bölgenin birçok yerinde ortaya çıkmaya devam eden toplu mezarlarla ilgili hükümet sessizliğini korumaya devam ededursun, yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor.

ARŞİV 09.02.2011 16:45
Abone Ol google-news
İlk olarak Bitlis’in Mutki ilçesinde ardından bölgenin birçok yerinde ortaya çıkmaya devam eden toplu mezarlarla ilgili hükümet sessizliğini korumaya devam ededursun, yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. Dönemin DEP Bitlis İl Başkanı İshak Tepe, Bitlis merkez, Mutki ve Tatvan çevresinde henüz ortaya çıkmamış çok sayıda toplu mezarın bulunduğu yeri tarif etti. ANF’ye bilgi veren Tepe, bütün bunların dönemin Tatvan 6. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Korkmaz Tağma'nın bilgisi dâhilinde olduğunu belirtti.
JİTEM tarafından kaçılıp öldürülen Özgür Gündem Muhabiri Ferhat Tepe’nin babası olan İshak Tepe, o tarihlerde Korgeneral Tağmaz’ın parti il başkanları ile yaptığı toplantılara da katılan isimlerden biri. Nitekim Tepe’nin oğlu Ferhat Tepe, kendisinin de katıldığı bir toplantıda Tağmaz’la tartıştıktan 17 gün sonra kaçırılmış ve ardından da Hazar Gölü kenarında cesedi bulunmuştu.
İshak Tepe gerek oğlu Ferhat Tepe ve gerekse de o tarihlerde bölgede yaşanan birçok cinayet ve toplu mezarlara ilişkin hukuki girişimlerde bulunmuş olsa da herhangi bir sonuç alamadı. Fakat toplu mezarların yeniden gündeme gelmesiyle birlikte ‘en azından bu kez bir sonuç çıkabilir belki’ diye umut ediyor.
TAĞMA’NIN İFADESİNİ ALAMADILAR
Tağma’nın Bitlis’teki Kontrgerilla örgütlenmesinin başında olduğunu ve birçok kişinin bizzat kendisi tarafından öldürüldüğünü ifade eden Tepe, elinde iddialarını kanıtlayacak delillerin olduğunu söyledi. Döneminde de bu yönlü iddialarını dile getirdiğini ama yargının bu olayların üstüne gitmediğini dile getiren Tepe, AİHM ve TBMM, Adalet Bakanlığı ve birçok ilgili kuruluşa dilekçeler verdiğini hatırlattı. 
O dönemlerde bölgede yaşananlarla ilgili AİHM’e yaptıkları başvuru sonrası bir heyetin gelerek incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Tepe, gerek gelen heyet ve gerekse de Ankara’daki Mahkeme’nin Tağma’nın ifadesini alamadığını, çünkü Tağma’ın mahkemeye bile gitmediğini söyledi. Tağmaz’ın Cem Ersever ve Veli Küçük gibi isimlerle birlikte bölgede en yetkili kişilerden olduğunu söyleyen Tepe, Tağma’ın köy muhtarları, daire amirleri, siyasi parti yöneticileri, imamlar ve esnaflarla toplantılar yaptığını ve valiyi bile takmadığını ifade etti.
BİTLİS’TEKİ DİĞER TOPLU MEZARLAR
Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Alukan köyünden 13 kişinin infaz edildiğini ve cinayeti işleyenlerin bir helikopterle bölgeden uzaklaştığını köyüler tarafından görüldüğünü belirten Tepe şunları anlattı: “Bütün bu cinayetler Tağma’nın emirleri ve eliyle yapıldı. Kemer’de her biri 20 kişiden oluşan iki grup gerilla toplu halde gömüldü. Yine o dönemde Mutki Jandarma bölgesine çok yakın iki-üç toplu mezar var. Bir kısmı şimdi kazılıyor. Bunların bir kısmı sivil insanlardı. Yine Bitlis’te Duxa bölgesinde öldürülen 17 gerilla var. Bunlar jandarma alay komutanlığı önünde teşhir edildi. Hem de halk zorla temaşaya götürüldü.  Yine Mutki’nin Meydan nahiyesinde, Meydan Karakolu’na yakın bulunan Kaniya Reşan bölgesinde bir toplu mezar var. Bu mezarda kaç kişinin olduğunu tam olarak bilmiyorum. Bu cinayetleri işlerken, toplu mezarları yaparken tabii ki, görgü tanığı bırakmadılar. Görenleri de infaz ediyorlardı. O yüzden sayıları tutturmak imkansız. Belki korucular doğruyu biliyordur ama onlar da korkudan söylemezler.”
Kemar Dağı, Duxan deresi yakınında bulunan dağda, Çiyayı Kemer denilen yerde iki sefer 20’nin üzerinde kişinin gömüldüğü toplu mezarlar olduğunu ifade eden Tepe, bu mezarların henüz ortaya çıkarılmadığını söyledi.
Oğlu Ferhat Tepe’yi öldüren kişinin de Tağma olduğunu söyleyen Tepe, “Tağma il başkanlarını toplamıştı yine. Toplantıda tartıştık bundan iki hafta sonra oğlum kaçırıldı ve onun kaçırıldığı gün gelen telefondaki ses onun sesiydi ve laflar onun laflarıydı. Konuşmaları ben o zaman banda aldım. O görüşmeler hala bende kayıtlı duruyor” dedi.
‘ERGENEKON’DA ÜZERİNE GİDİLMEDİ’
Ergenekon kapsamında tutuklananlar arasında Kürdistan’daki suçlardan sorumlu olanlar da bulunduğunu ancak tutukluluk gerekçelerinin işledikleri cinayetler değil hükümete karşı darbe girişimi olduğuna dikkat çeken Tepe, bu cinayetlerin üzerine gidilmesi durumunda bir çok suçlunun ortaya çıkacağını dile getirdi.
Tağma’dan davacı olduğunu söyleyen Tepe şunları söyledi: “Şimdi bakıyorum Başbakan diyor ki ‘Türkiye bir hukuk devletidir, biz mağdurdan yanayız’ diyor. O zaman ben mağdurum sayın Başbakan ben, Korkmaz Tağma’dan davacıyım.”
 

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun