birgün

14° SİSLİ

GÜNCEL 07.10.2017 09:10

‘Oğlumun yüzünde postal izi kaldı’

Tekirdağ Cezaevi’nde kalan 18 yaşındaki İsmail Kara’nın annesi oğlunun yaşadıklarını ‘Oğlumun yüzünde postal izi kalmış’ diye özetlerken, CHP’li Yarkadaş, Tarsus Cezaevi’nde gazetecilere yönelik işkence iddialarını Meclis gündemine taşıdı

‘Oğlumun yüzünde  postal izi kaldı’

ZEYNEP KURAY

Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasi tutuklu İsmail Kara’nın annesi Sabiha Kara, gardiyanlar tarafından darp edilen oğlunun yüzünde postal izi kaldığını söyledi. BirGün’e konuşan anne Kara, gardiyanlar tarafından sürekli tehdit edilen oğlu ve koğuş arkadaşlarının can güvenliğinin olmadığını söyledi.

Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde siyasi tutukluların gardiyanlar tarafından darp edildiği iddia edildi. Darp edildiği iddia edilen 18 yaşındaki İsmail Kara’nın annesi Sabiha Kara, feci şekilde dövülen oğlunun yüzünde postal izi kaldığını aktardı. Oğluyla telefon görüşmesi yaptıktan sonra durumu far ettiğini ifade eden Anne Kara, ”Oğlumun sesi bitkindi. Yediği tekmeler darbeleri nedeniyle yüzü ve başı hala ağrıyordu. Bana kendilerini darp eden gardiyanların tehditlerinin sürdüğünü söyledi. İsmail yaşananları anlatırken telefon aniden kapandı” dedi.

Sabiha Kara, oğlunun cezaevinde bulunduğu süre zarfında yaşadıklarını anlatıt: “Oğlum gözaltına alındığında 17 yaşındaydı, henüz reşit değildi. Buna rağmen Gazi Karakolu’na götürülüp günlerce dövüldü. Gözaltındayken polis silah dipçiğiyle çenesine öyle bir vurmuş ki aradan 7 ay geçmesine rağmen hala izi gitmedi. Gereken tedavi yapılmadığı için çenesinde oluşan ödem kitle haline dönüştü. Yine tutuklandığında götürüldüğü Silivri 6 Nolu Cezaevi’nde çırılçıplak soyulup, işkence edilerek süngerli odaya atıldı. Sürgün edildiği Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde de şimdi darp ediliyor” diye konuştu.

İşkenceye değil, tepkiye ceza
Öte yandan Tekirdağ’da kalan ve kalıcı rahatsızlığı bulunan siyasi tutuklu Mert Avcı’nın dayısı Üner Ayna ‘ya 6 aylık ziyaret yasağı verildiğini ortaya çıktı. Avcı’nın aynı zamanda vasisi olan Ayna, 5 Ekim 2017 tarihinde gittiği Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne yeğeni ile görüştürülmedi. Konu hakkında bilgi veren Ayna, geçen hafta yapılan kapalı görüşte yeğeninin gardiyanlar tarafından darp edilmesine gösterdiği tepki bahane edilerek kendisine 6 ay ziyaret yasağı verildiğine dikkat çekti. Söz konusu tepkiyi yeğeniyle yaptığı kapalı görüşte, cam arkası telefon aracıyla gösterdiğini aktaran Ayna, konuşmaların dinlenip ceza verildiğini belirtti.

***

oglumun-yuzunde-postal-izi-kaldi-362414-1.

“Kötü muamele kabul edilemez”

Tarsus Cezaevi’nde aralarında gazetecilerin de olduğu tutukluların işkence gördüğüne ilişkin iddialar TBMM’ye taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Tarsus Cezaevi’nde gazetecilere ve tutuklulara yönelik muamele kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

Tarsus Cezaevi’nde aralarında KHK ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabiri Erdoğan Alayumat ve Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Serkan Erdoğan’ın da bulunduğu tutukluların darp edildiği belirtilmiş. Avukatları Tugay Bek ise, tutukluların yerlerde sürüklendiğini aktarmıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Gazeteci Erdoğan Alayumat ile Serkan Erdoğan’ı koridorda döven görevlilerle ilgili soruşturma başlattınız mı?” diye sordu. İşkencenin bir insanlık suçu olduğuna vurgu yapan Yarkadaş, “Biz cezaevindeki işkence uygulamasının sadece iki gazeteciye yönelik olduğunu öğrenmiştik. Ancak sadece iki meslektaşım değil, 11 tutuklu daha aynı muameleye maruz kalmış” ifadesini kullandı.

Yarkadaş, “Sayın Bakanla Tarsus Cezaevi’ne gidelim ve tutukluları dinleyelim. İşkence yapanları açığa çıkarıp yargıya teslim edelim. Bir daha hiç kimse işkence yapma cesaretini kendisinde bulamasın” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol