birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 09.08.2021 13:10

OGM '1,5 milyar TL bütçe' paylaşımını sildi

Orman Genel Müdürlüğü, "2021 yılı orman yangınlarıyla mücadele kapsamında yangın mevsiminin başlamasıyla çalıştırılmaya başlanan hava ve kara araçları için toplam 1,5 milyar TL bütçe ayrılmış olup, yıl sonuna kadar harcama yapılacaktır" açıklamasında bulundu. Müdürlük daha sonra paylaşımını kaldırdı.

OGM '1,5 milyar TL bütçe' paylaşımını sildi

Orman Genel Müdürlüğü'nce (OGM) 2021'de orman yangınlarıyla mücadele kapsamında yangın mevsiminin başlamasıyla çalıştırılmaya başlanan hava ve kara araçları için toplam 1,5 milyar TL bütçe ayrıldığı, yıl sonuna kadar harcama yapılacağı ileri sürüldü.

OGM'den yapılan yazılı açıklamada, "Orman Genel Müdürlüğü 2021 yılı yatırım programında helikopter alımı projesine gösterilen 1000 TL 'İz ödenek' olup muhasebesel bir terimdir. Projenin halen devam eden bir proje olduğunu göstermek amaçlıdır. Orman Genel Müdürlüğü 2021 yılı orman yangınlarıyla mücadele kapsamında yangın mevsiminin başlamasıyla çalıştırılmaya başlanan hava ve kara araçları için toplam 1,5 milyar TL bütçe ayrılmış olup, yıl sonuna kadar harcama yapılacaktır" denildi.

Yapılan diğer açıklamada, Ormanspor kadın ve erkek basketbol takımına 40 milyon TL bütçe ayırıldığı iddiasının ise gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, "Spor yatırımlarımız kurumumuzun döner sermaye bütçesinden karşılanmakta olup, 2 Süper Lig takımı ve bölge müdürlüklerimiz kanalıyla Türkiye çapında destek verdiğimiz amatör takımlara ayırdığımız toplam bütçemiz 15 milyon TL'dir. Dolayısıyla haberde ortaya atılan iddialar gerçeklikten uzaktır" ifadesine yer verildi.

PAYLAŞIM SİLİNDİ

ogm-yanginlar-baslayinca-1-5-milyar-tl-butce-ayrildi-908235-1.

Orman Genel Müdürlüğü'nün açıklamaya yer verdiği Twitter paylaşımı daha sonra silindi.

Paylaşımın silinmesi üzerine CHP Milletvekili Murat Emir, tepkisini şu ifadelerle gösterdi:

"OGM, iddialarımızla ilgili bu tweeti attı ve yangınla mücadele için 1.5 milyar TL ayrıldığını, yıl sonuna kadar harcanacağını söyledi.

Hemen peşine de sildi.

1- 1.5 milyar TL'lik kaynak nerede?
2- Ormanlar kül olduktan sonra mı harcayacaksınız?
3- Tweeti neden sildiniz?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol